To je to što me zanima!

Dućani u Hrvatskoj smanjili su 8 tona plastike u dva tjedna

Od početka prošle godine sve trgovine u Hrvatskoj moraju naplaćivati svoje vrećice, osim onih najtanjih, za voće i povrće, uz koje mora stajati zamolba da ih se koristi štedljivo
Vidi originalni članak

Od početka godine, kad su na blagajnama prestale prodavati plastične vrećice, Kauflandove trgovine su okolišu uštedjele oko osam tona plastičnog otpada.

- Prema podacima od prošle godine, već smo u prva dva tjedna ove godine uštedjeli jedan kamion plastike, točnije oko osam tona - odgovaraju iz Kauflanda, prvog trgovačkog centra u kojemu više ne prodaju vrećice. Na pitanje imaju li zbog toga manje kupaca, kažu kako je većina kupaca vrlo pozitivno reagirala na novu mjeru.

POGLEDAJTE VIDEO

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Od početka prošle godine sve trgovine u Hrvatskoj moraju naplaćivati svoje vrećice, osim onih najtanjih, za voće i povrće, uz koje mora stajati zamolba da ih se koristi štedljivo. Kaufland je od ove godine sam odlučio vrećice maknuti iz prodaje, pa sad i neki drugi lanci, neslužbene su najave, planiraju isto. 

Kako su najtanje vrećice ostale besplatne, Kaufland smo pitali uzimaju li njihovi kupci sad puno više tih vrećica za svoj “špeceraj”. Podatke o tome nemaju, odgovaraju, dodajući kako već rade na pronalasku alternativnih rješenja i za to. Ministarstvo zaštite okoliša i energetike u svibnju će, doznajemo, imati analizu učinaka naplate vrećica u trgovinama.

Tad bi trebalo biti poznato koriste li hrvatski građani sad manje vrećica za nošenje i jesu li ih, možda, zamijenili s besplatnim tankim vrećicama za voće i povrće.

- Sukladno tome, donijet ćemo plan daljnjih aktivnosti - najavljuje ministarstvo. Ne žele otkriti što to znači - naplatu najtanjih vrećica, zabranu vrećica na blagajnama ili nešto treće.
Objavili su samo kako “pozdravljaju i uvođenje mjera kao što je ukidanje korištenja plastičnih vrećica od strane trgovačkih lanaca”.

  • 288 plastičnih vrećica može se godišnje uštedjeti nošenjem platnene torbe
  • 8 tona - toliko je plastičnog otpada u okolišu Kaufland spriječio povlačenjem vrećica iz prodaje na blagajnama
  • 198 po glavi - toliko vrećica prosječno upotrijebi svaki Europljanin svake godine. Reciklira ih se 1 posto
  • 70 posto otpada - u moru su plastični predmeti

S prvim danom ove godine Njemačka je zabranila prodaju plastičnih vrećica, osim najtanjih, za voće i povrće. Gradske vlasti Beograda učinile su isto za maloprodajne objekte na svojem području, a u Ruandi su, primjerice, vrećice zabranjene već 12 godina. New York planira zabranu od ožujka.

ČOVJEČANSTVO SE ULIJENILO... Ljudi su opet zeznuli: Plastične vrećice mogle su spasiti planet

Proizvodnja papirnatih i biorazgradivih vrećica, kao i platnenih, također ostavlja velik ekološki otisak, no činjenica je i to da upotrebom platnene vrećice samo jedna osoba u prosjeku može uštedjeti 288 plastičnih vrećica godišnje, kažu “zeleni”. 

S druge strane, plastična industrija u Hrvatskoj već dugo upozorava na štetne gospodarske učinke zabrane.

Iz HGK su upozoravali da je slabija potražnja za vrećicama u EU već prepolovila njihovu proizvodnju u Hrvatskoj, namijenjenu najviše izvozu. Umjesto zabrane vrećica, treba nam njihov učinkovit sustav reciklaže, smatraju proizvođači vrećica. Upitno je i bi li građani, kao što je slučaj s bocama, vrećice, primjerice, vraćali u trgovine kad bi se na njih uvela povratna naknada.

KAUFLAND OBJAVIO Ukidaju plastične vrećice, neće prodavati ni posuđe i slamke...

Od iduće godine u EU će biti zabranjeni i jednokratni plastični proizvodi, poput pribora za jelo, slamki, štapića za uši i slično, koji moraju imati papirnatu alternativu. Ti plastični proizvodi čine 70 posto smeća u moru, ali i u morskim životinjskim vrstama.

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 10

  • Mara Maric 18.01.2020.

    ma da, smanjili su kao 8 t. plastike u 2 tjedna a, meni vreća s plastikom iz dana u dan sve punija...usput, generacija sam kad se sve stavljalo u papirnate škarnicle i platnene torbe, smeće je bez vrećica išlo u kante...onda su političari izbacili škarnicle, platnene torbe i kante te silom ljudima nametnuli svu tu silnu plastiku...a, sad se pak dive sami sebi jer istu dobože izbacuju. i da ne zaboravim naglasiti, jedno vrijeme su u zgb prijetili ljudima ako u kantu stave smeće bez vrećice, dobit će kaznu...samo dio o problemu s plastikom i tko je za to kriv.

  • 18.01.2020.

    Zar nisu i do sad naplačivali sve trgovine vrečice kaj brijete... Gdje je bilo besplatno!???

  • 18.01.2020.

    Pozdravljam ovu zabranu,plastiku treba izbacit skroz iz uporabe!!isto treba ucinit sa plasticnim bocama koje su najveci zagadjivaci a uvest stakleni ambalazu za sve!!

Komentiraj...
Vidi sve komentare