Stručnjaci za ljepotu diljem svijeta savjetuju provođenje dubinskog regeneriranja kose kod kuće barem jednom svakih deset dana. Obični regeneratori obično imaju omekšivače koji pomažu zadržati vlagu u kosi, zagladiti vlasi kose i smanjiti gubitak vlage stvaranjem zaštitne barijere oko vlasi kose. No, dubinski regeneratori djeluju malo drugačije od normalnih regeneratora, oni su blago gušći te prodiru duboko u vlas kako bi zadržali vlagu i poboljšali teksturu i elastičnost kose.
Tijekom dubinskog tretmana regeneratorom, hranjivi sastojci se koriste za oblaganje svakog pramena kose te kosi pružaju vlagu i smanjuju štetu uzrokovanu uređajima za oblikovanje kose.
POGLEDAJTE VIDEO:
Kako dubinski regenerirati kosu kod kuće?
1. Šamponirajte kosu: Operite kosu kao što ju i inače perete blagim šamponom. Idealan je šampon bez jakih kemikalija jer one mogu ukloniti prirodna ulja s vlasi. Kosu isperite mlakom vodom.
2. Nanesite dubinski regenerator: Sljedeći korak je nanošenje dubinskog regeneratora na kosu pomoću prstiju. Brzo pročešljajte regenerator kako biste bili sigurni da je svaki pramen kose pravilno premazan.
3. Ostavite na kosi: dopustite da se dubinski regenerator upije u kosu. U idealnom slučaju, najbolje je ostaviti regenerator na kosi 20 do 30 minuta.
4. Isperite: operite kosu hladnom vodom i osušite je tapkanjem. Ne trljajte kosu snažno ručnikom, već je pustite da se sama osuši.
Kako pripremiti dubinski regenerator kod kuće: 6 recepata
1. Med, maslinovo ulje i kokosovo ulje
Sastojci:
- 1 šalica meda
- ½ šalice toplog ekstra djevičanskog kokosovog ulja
- ½ šalice maslinovog ulja
Priprema: Pomiješajte oba ulja s medom i nanesite na kosu. Isperite hladnom vodom nakon 20 minuta.
Med ima snažna svojstva vlaženja koja hrane i vlaže kosu, što olakšava raščešljavanje.
Prema studiji, med može pomoći u liječenju gubitka kose uzrokovanog seboreičnim dermatitisom. I maslinovo i kokosovo ulje imaju omekšavajuća svojstva koja zatvaraju kutikule kose i pojačavaju hidrataciju.
2. Banana, maslinovo ulje i ulje jojobe
Sastojci:
- 1 zrela banana
- 2 žlice maslinovog ulja
- 1 žlica ulja jojobe
Priprema: Bananu zgnječite vilicom i dodajte joj oba ulja. Dobro promiješajte da dobijete glatku pastu, pazeći da nema grudica. Obilno nanesite na kosu, pokrivajući svaki pramen, a nakon 30 minuta isperite hladnom vodom.
Banane, bogate antimikrobnim i antibakterijskim svojstvima, mogu pomoći u liječenju suhog vlasišta koje se peruta. Budući da je bogata vitaminima i hranjivim tvarima, banana će nahraniti kosu kako bi ostala mekana i sjajna.
Maslinovo ulje, kao što je gore spomenuto, je omekšivač koji daje hidrataciju kosi. Što se tiče ulja jojobe, ono je i omekšivač, zbog čega se koristi kao regenerator. Sprječava gubitak proteina, štiti kosu i sprječava lomljenje kose.
3. Shea maslac, neem u prahu i arganovo ulje
Sastojci:
- 1 žlica shea maslaca
- 2 žlice arganovog ulja
- 1 žličica nima u prahu
Priprema: Rastopite shea maslac i kad je gotovo ulijte arganovo ulje. Onda u smjesu dodajte neem prah i dobro promiješajte. Nanesite na kosu i ostavite 15 do 20 minuta prije nego što je isperete.
Shea maslac je često korišteni kozmetički sastojak u formulacijama za njegu kose i kože jer ima antioksidativna i protuupalna svojstva. Također je bogat masnim kiselinama koje pomažu nahraniti kožu i kosu dubinski i štite kožnu barijeru kako bi spriječili oštećenja.
Arganovo ulje također pruža niz dobrobiti za kosu - prema istraživanju, ono učinkovito sprječava oštećenje kose smanjenjem gubitka proteina u kosi.
4. Jaje, skuta i kokosovo ulje
Sastojci:
- 2 žumanjka
- 1 žlica skute
- 2 žlice kokosovog ulja
Priprema: Umutiti žumanjak i pomiješati ga sa skutom i kokosovim uljem. Ravnomjerno nanesite na kosu i pokrijte glavu kapom za tuširanje. Ostavite da odstoji oko 30 do 40 minuta, a zatim pravilno operite hladnom vodom.
Jaja su bogat izvor proteina i nevjerojatna superhrana za kosu, a skuta također, budući da je bogat izvor proteina i mliječne kiseline, koji pomaže u poboljšanju gustoće.
5. Kokosovo mlijeko, glicerin, vitamin E i aloe vera
Sastojci:
- 2 žlice kokosovog mlijeka
- 3 žlice aloe vera gela
- 1 čajna žličica meda
- 1 žličica glicerina
- 1 žličica ulja vitamina E
Priprema: Pomiješajte sve sastojke kako biste formirali pastu glatke i tekuće konzistencije. Prođite kroz kosu i stavite kapu za tuširanje kako biste spriječili mrlje na odjeći. Isperite ga nakon 40 minuta hladnom vodom.
Kokosovo mlijeko sadrži laurinsku kiselinu koja je dokazala svoju učinkovitost u opskrbi vlasišta esencijalnim aminokiselinama i vitaminima.
Aloe vera, sastojak je koji obećava rješavanje mnogih problema s kosom, puna je vitamina i antioksidativnih svojstava koja pomažu u liječenju prhuti, ublažavaju upalu, umiruju suho vlasište i vraćaju izgubljenu vlažnost vlasištu.
Glicerin je snažan humektant koji potiče funkciju barijere kože i poboljšava hidrataciju u uvjetima suhe kože. Med je također fantastičan sastojak za kosu — njegova nevjerojatna omekšavajuća, umirujuća i ovlažujuća svojstva održavaju kožu i kosu mekima, a istovremeno uravnotežuju pH razinu.
Posljednje, ali ne manje važno, poseban sastojak ove maske za regeneraciju kose je vitamin E, koji je poznat po svojim antioksidativnim i hidratantnim svojstvima koja ne samo da smiruju suhu kožu, već je i štite od UV oštećenja, piše Pinkvilla.