Stručnjaci iz Ministarstva poljoprivrede istaknuli su nekoliko smjernica kako smanjiti bacanje hrane u vrijeme blagdana:
1. Odredite potrebnu količinu hrane unaprijed
Prije nego krenete s pripremom blagdanske večere, pažljivo isplanirajte koliko je hrane potrebno s obzirom na broj ljudi i veličine porcija.
POGLEDAJTE VIDEO:
2. Zamrznite hranu
Zamrznuti se može gotovo sve – od kupovnih proizvoda prije datuma označenog kao „najbolje upotrijebiti do“, do ostataka mesa i ostale kuhane hrane kao što su ostaci blagdanske večere. Jednom odmrznutu ranije pripremljenu hranu, najbolje je konzumirati unutar 24 sata od odmrzavanja.
3. Označite hranu
Svakako je dobra ideja označiti hranu koja je zamrznuta, te također označiti kojeg je datuma zamrznuta kako bi u svakom trenutku znali koliko će još dugo biti sigurna za konzumaciju. Potrošite ju u što kraćem vremenu kako ne bi došlo do promjene kvalitete, i kako bi hrana izgledala što sličnije onoj svježe pripremljenoj.
4. Iskoristite ostatke hrane
Ako ste ipak u blagdanskom žaru pripremili previše hrane, dobra vijest je da većinu ostataka možete iskoristiti za pripremu drugih obroka. Pripremljenu hranu, kao primjerice ostatke pečene purice ili mesne štruce, najprije ohladite, pohranite u posudice i zamrznite unutar nekoliko sati od pripreme. Zamrznutu hranu najbolje je polako odmrznuti tijekom noći u hladnjaku ili mikrovalnoj pećnici, zatim dobro zagrijati, te konzumirati kao takve ili iskoristiti za pripremu drugih ukusnih jela.
5. Donirajte hranu
Razveselite i druge tijekom ovih blagdana - višak hrane koja je zapakirana i unutar roka „najbolje upotrijebiti do“ (riža, brašno, tjestenina, keksi i sl.) možete i donirati. U trgovačkim centrima obično postoje posebno označeni prostori za tu svrhu.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: