Za pizzu za četvero ljudi treba vam oko kilogram tijesta, što znači da po svakom ono treba biti teško od 250 do 270 grama, kaže Romano Seferović (27) iz pizzerije Buffalo u Vodnjanu, koji je pobijedio na državnom natjecanju i osvojio laskavu titulu najboljeg picajola u Hrvatskoj.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Iako me mnogi pitaju zašto ga nisam dodao, odmah moram napomenuti da origano ne ide na pizzu jer totalno promijeni njezin okus. Na pravu pizzu stavlja se isključivo svježi bosiljak, i to na kraju, kad je pečena - kaže majstor koji ovo jelo smatra delicijom, a ne brzom hranom, kako se pizzu često naziva.
Iako neki pizzajoli stavljaju šećer u tijesto, na natjecanjima se to strogo kažnjava - tko stavi šećer u tijesto bude diskvalificiran, kaže Romano Šeferović, čije autorske pizze u Vodnjanu obožavaju. Ovaj kreativac voli eksperimentirati s okusima pa na njih stavlja tartufe, sir od tartufa, kozice, maslinovo ulje, salamu boškarina, salamu od vepra...
- No najviše volim jednostavne pizze, a to podrazumijeva tijesto na koje idu sir, pelati i bosiljak, baš poput boja talijanske zastave - dodaje Romano koji smatra da ne bi trebalo koristiti više od pet sastojaka i da svega treba biti umjereno.
Manje sastojaka po njemu znači bolju i ukusniju pizzu. Ipak, od svega je najvažnije znati napraviti dobro tijesto. Ono ne bi smjelo biti ni prehrskavo ni premekano, nikako preslano, pregoreno ili pak sirovo u sredini.
- Za to nam je važno kvalitetno brašno, a najbolje je koristiti ono tip 00, koje se sad može kupiti u većini trgovina. To je omjer pšeničnog, kukuruznog i rižinog brašna, a tijesto spravljeno od takvog brašna je tanko, krhko i pomalo hrskavo, a pizza je lagana i ne padne teško na želudac. Jednostavno, nisi jako žedan poslije takve pizze - tvrdi državni prvak.
Ono što je također važno je, kaže, da pripremljeno tijesto odleži najmanje 18, a idealno bi bilo da miruje 24 sata, kako bi kvasac u tom periodu odradio cijeli proces fermentacije, jer će vam u protivnom pizza teško pasti.
- U peć stavljajte samo tijesto, pelate (šalšu) i mozzarelu, a sve ostale sastojke dodajte na pizzu kad je gotova - savjetuje državni majstor i dodaje:
- Također, nemojte na tijesto stavljati takozvani sir za pizzu, jer takav sir jednostavno ne postoji. Najbolji izbor je mozzarela, a po mogućnosti treba kupiti onu od bivolice. Nju treba dobro iscijediti, isto kao i pelate. Sir ne ribam, tek ga natrgam na pizzu, jer je tako ukusnije. Zapravo je najbolja pizza napolitana koja je osnova, a Napolitanci sve rade rukama - pojašnjava prvak.
- Volite li na pizzu dodati rukolu, najbolje ju je staviti na kraju, prije samog posluživanja, jer ona brzo uvene. A umjesto šunke isprobajte prosciutto cotto, sjajan je - savjetuje Seferović.
RECEPT ZA PIZZU DRŽAVNOG PRVAKA:
SASTOJCI ZA ČETVERO: 1 kg brašna tipa 00, 200-250 g mozzarelle, 1 l hladne vode, 1/3 svježeg kvasca, žlica soli, 1/2 dl maslinova ulja, 1 dl pelata (šalša). Ostali sastojci po želji
POSTUPAK: Otopite kvasac u vodi nekoliko minuta. Brašno stavite u zasebnu posudu. Nakon što se kvasac aktivira dodajte brašno, sol i umijesite. Minutu prije završetka miješanja tijestu dodajte maslinovo ulje. Napravite 2-3 loptice od tijesta i ostavite na sobnoj temperaturi pola sata. Stavite tijesto da se odmori u hladnjaku najbolje 18-24 sata. Razvaljajte tijesto što tanje. Dodajte šalšu i sir. Pecite na maksimalnoj temperaturi 8-12 minuta (ovisno o pećnici). Posložite ostale sastojke i uživajte.