Kad uhvate osobu koja hoda ulicom i razgovara sama sa sobom te shvate da je razlog njezina emocionalnog stanja gradnja vlastite kuće, takva se vijest obično ne objavljuje. Mnogi koji su prošli kroz taj proces razumiju takvo stanje i sretni su što su ga uspješno završili. Nažalost, nije rijetkost da ljudi doživljavaju gradnju vlastite kuće kao noćnu moru, a pogotovo to priznaju oni koji su imali prilike biti uključeni u takvo iskustvo. Gradnja vlastitog doma ili kuće proces je koji zahtijeva mnogo više energije, vremena, novca i živaca nego što se očekuje - barem je takva postojeća percepcija.
Niska potrošnja
Gradnja kuće jedna je od najvažnijih aktivnosti u životu, a dan useljenja upisuje se u kalendar s najvažnijim obljetnicama i rođendanima najmilijih. U današnje vrijeme, kad se suočavamo s klimatskim promjenama, gradnja niskoenergetskih kuća ili rekonstrukcija koja uključuje energetsku obnovu postaju sve važnije teme. Zvuči magično - takve kuće imaju nisku potrošnju energije za grijanje, hlađenje i pripremu tople vode. Oglušiti se na tu prednost nije mudro, čak i ako ne brinete o globalnom zatopljenju.
Investitor, obično vlasnik, igra ključnu ulogu u gradnji ili rekonstrukciji obiteljske kuće, pa mora razumjeti prednosti koje niskoenergetska gradnja pruža i tko će mu to omogućiti.
Na dobrim temeljima
24sata i Društvo građevinskih inženjera Zagreb iz takve potrebe i motivacije predstavljaju projekt Na dobrim temeljima. Vodič za gradnju niskoenergetskog doma kako bi vam olakšali potragu za dokumentacijom i adresama te kako bi pružili važne informacije iz područja građevinarstva i srodnih inženjerskih struka. Kroz praktični vodič predstavit će sve faze i segmenti gradnje niskoenergetske kuće.
Ponude s tržišta
Stručne dijelove prožet će konkretne ponude s tržišta. Teme će se obrađivati kroz stručni dio i primjere gradnje niskoenergetskih kuća, a većina tema primjenjiva je jednako na renoviranja postojećih kuća i na novogradnju. Dat ćemo vam savjete o odabiru projektanata, izvođača radova i proizvođača materijala, kao i informacije o tome gdje i kako ishoditi dozvole i ispuniti administrativne zahtjeve.
Cilj projekta jest promovirati održivi razvoj i zaštitu okoliša kroz gradnju niskoenergetskih kuća, koje smanjuju potrošnju energije i emisiju stakleničkih plinova. Vodič za gradnju niskoenergetske kuće pruža vrijedne smjernice za sve one koji žele graditi energetski učinkovitu i održivu kuću te tako pridonositi zaštiti okoliša i održivosti na svim razinama.
Pa neka gradnja počne!
Stručni partner projekta je Društvo građevinskih inženjera Zagreb. Uz glavnog partnera PEVEX, partner na projektu je i ROCKWOOL.