Tijelo svake trudnice se mijenja i prilagođava djetetu koje u njemu raste, pripremajući je tako na ulogu buduće majke.
Osim što dobiva na težini zbog razvoja ploda, tijelu u trudnoći je potrebna puno veća količina tekućine nego obično zbog povećane proizvodnje krvi.
Kardiovaskularni sustav se prilagođava jer krv brže kola tijelom, pa zbog bolje cirkulacije žena naprosto - blista. Koža i ostala tkiva su napetija zbog veće količine tekućine.
POGLEDAJTE VIDEO:
U vrlo ranoj trudnoći može doći do blagog povećanja tjelesne temperature koja se u normalno stanje vraća oko 16. tjedna trudnoće.
Puls se ubrzava 10 do 15 otkucaja u minuti, čak i u snu, te oscilira od 60 do 90 otkucaja u minuti. Srčani kapacitet se povećava za 30 do 50 posto na kraju prvoga tromjesečja i takav ostaje do kraja trudnoće.
Tijekom posljednjega razdoblja trudnoće, napetost i aktivnost trbušnih mišića se smanjuje. Maternica je malo-pomalo potisnula glavni dišni mišić, dijafragmu prema gore, što znatno smanjuje njenu pokretljivost, pa disanje postaje “visoko” ili prsno. Hiperpigmentacija se javlja na čelu i obrazima.
Zbog trudničkih hormona, tri od četiri trudnice dobiju tamnu vertikalnu crtu uzduž trbuha, “linea negra”, koja se javlja u drugom tromjesečju zbog povećane količine melanina koje proizvodi placenta. Nestaje nakon poroda. U kasnijoj fazi trudnoće može se javiti i nekontrolirani svrbež kože.
Tijelo se svakodnevno mijenja:
Tijelo trudnice normalno je da prolazi kroz promjene - neke su prilično vidljive, a neke su nevidljive. Te su promjene prijeko potrebne za razvoj ploda, trudove i porod.
Koža se širi
Strije se javljaju u drugom tromjesečju trudnoće na stražnjici, trbuhu i dojkama. Javlja se i hiperpigmentacija na licu. Visoka razina estrogena može uzrokovati proširene vene.
Dojke rastu
Postat će veće i napetije, zbog veće količine krvi koja dolazi u grudi. Povećava se količina masnog tkiva, a mliječni kanalići se počinju širiti. Bradavice su ispupčenije.
Tlak pada
U prva dva tromjesečja tlak se snižava jer je količina krvi veća, a krvne žile proširene. Tlak se vraća na ranije vrijednosti kako se približava termin poroda.
Abdomen se rasteže
U drugom tromjesečju abdomen počinje rasti i na kraju razdoblja maternica može biti tik do prsnog koša. Trbušni mišići se šire i potpora su cijelom trbuhu.
Stopala natiču
Stopala i zglobovi, pogotovo skočni zglobovi, trudnicama često natiču zbog povećane količine krvi i ostalih tekućina u tijelu.
Kralježnica se krivi
• Kako plod raste dolazi do laganog pomicanja lumbalnog dijela kralježnice - prema naprijed, uzrokujući pojačanu lumbalnu lordozu.
• Tijekom trudnoće tijelo proizvodi hormone koji omekšavaju zglobove zdjelice kako bi povećali njezinu fleksibilnost i time pomažu prilikom poroda.
Želudac gori
Žgaravica se može javiti na početku četvrtog mjeseca, a pogoršava se u ležećem položaju. Želudac postaje ljeniji i gubi čvrstoću, pa zbog toga neke trudnice osjećaju mučnine. Probava se usporava.
Disanje se ubrzava
Hormonalne promjene katkad uzrokuju prolaznu nabubrelost sluznice grla, dušnika i bronhija što može dovesti do promjena u boji glasa i disanju. Tijelo traži i više kisika
Hormoni divljaju
Placenta se ponaša kao privremena endokrina žlijezda tijekom trudnoće. Proizvodi velike količine ženskih hormona, a zbog toga trudnica može osjećati valove vrućine.
Mokraća bježi
Povećan protok krvi kroz bubrege potiče ih na stvaranje veće količine mokraće. Mokrenje je zbog toga puno češće, a moguće je i bježanje mokraće dok se kiše, kašlje i smije.
KOLIKO TEŽI FETUS?
Beba 3 - 4 kilograma
Posteljica 0,5 - 1 kilogram
Maternica 0,5 - 1 kilogram
Plodna voda 1 - 1,5 kilograma
TEŽINA POSTEPENO RASTE
Dodatni kilogrami su još jedna od velikih promjena kroz koje prolazi žensko tijelo u vrijeme trudnoće. Ne mogu se izbjeći, ali zdravom prehranom može se unijeti dovoljno kalorija i ostati unutar poželjnih 13 i 15 kilograma.
ŠTO SE JOŠ POVEĆAVA?
Dojke 0,5 - 1 kilogram
Krv 1,5 do 2 kilograma
Masno tkivo 4-5 kilograma
Ostale tj. tekućine 1,5 do 2 kilograma
Dodatni kilogrami su još jedna od velikih promjena kroz koje prolazi žensko tijelo u vrijeme trudnoće. Ne mogu se izbjeći, ali zdravom prehranom možete unijeti dovoljno kalorija i ostati unutar poželjnih 13 i 17 kilograma.
TEŽINA POSTEPENO RASTE:
>> 0 - 15 tjedana - 1- 1,5 kilograma
>> 16 - 27 tjedana - 7, 5 kilograma
>> 28 - 40 tjedana - 12 - 17 kilograma
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: