Djeca se rađaju znatiželjna i, kad je učenje posrijedi, ono što iskuse u prvih nekoliko godina života postavlja temelje za sve buduće životno učenje, ističu stručnjaci. Stoga će svaki trud oko djece, od dana njihova rođenja, biti osiguranje da će se razviti u kvalitetne i sposobne mlade ljude. Jednako su važni i osnovnoškolski te srednjoškolski dani jer se pokazalo kako djeca koja redovito čitaju i razgovaraju o pročitanom s roditeljima bolje napreduju u školi. Zato, kako biste djetetu približili pisanu riječ, koliko možete, opremite dom knjigama, novinama i časopisima. Internet će također upoznati djecu sa slovima, no važno je da se njegovo korištenje ograniči. Primjerom pokažite koliko cijenite i volite čitati. Čitanje je jedna od najvažnijih, a prema mnogim stručnjacima najvažnija, aktivnost koja potiče razvoj djeteta i njegov uspjeh u budućnosti. Ne može se očekivati da će svako dijete od rođenja zanimati upravo knjige i slikovnice. No zato su tu mama ili tata, kažu psiholozi, koji su kao pomoć roditeljima osmislili jednostavne sugestije. Osnovno je pravilo, ističu, redovito im čitati dok djeca to ne znaju sama. Najvažnije je učiniti čitanje zabavnim. Usredotočite se na ono što je djeci zanimljivo i o tome počnite razgovarati. Budite dramatični. Zanimljivo i zabavno oživite junake mijenjajući boju i intonaciju glasa te gestikulirajući. Dok čitate, povremeno zastanite kako biste dijete pitali o priči i time ga potaknuli na razmišljanje. Nakon što završite priču, razgovarajte o idejama predstavljenima u knjizi.
Školsku je djecu dobro voditi na sajmove knjiga ili u obilazak knjižara dok šetate. Skrenite im pozornost na zanimljivosti o neobičnim piscima ili simpatičnim djelima, dajte im vremena da razgledaju. Neka odaberu knjigu koja ih posebno privuče. Ideja je provesti kvalitetno vrijeme s djetetom otvarajući mu prozor u fantastičan svijet knjiga, uz zabavu i dobar provod.
BEBE REAGIRAJU NA FOTOGRAFSKE ŽIVOTNE PRIČE
Bebe vole slike predmeta i ljudi koje poznaju. Zato je dobro izraditi vlastite fotografije, koje će one prepoznati, i zalijepiti ih na karton ili objesiti na tkaninu. Pokušajte smisliti priče koje se temelje na ideji, npr. osjećajima, oblicima ili boji.
ISTA PRIČA U RAZLIČITIM INAČICAMA
Predškolska djeca jako vole ponavljanje. Obično nađu priču koja im se sviđa i stalno je žele slušati. Ako vam ta priča dosadi, pokušajte je prepričati ili čitati na različite načine - drukčijom intonacijom ili naglašavanjem drugih riječi.
ŠKOLARCE NA KNJIGU PRIVIKAVA TRGOVANJE
Vježba kojom školarce možete pokušati naviknuti na čitanje sastoji se od toga da im svaki dan u zamjenu za 10 minuta čitanja u početku, ponudite npr. vikend-piknik, klizanje ili badminton. S vremenom postupno produljujte vrijeme čitanja na 20, 30 minuta...