To je to što me zanima!

Dovoljno vode i malo soli štite na velikim vrućinama

Zaštitite se od vrućina boravkom u hladu i klimatiziranim prostorima te pripazite da pijete dovoljno vode a izbjegavate alkoholna pića
Vidi originalni članak

Tijekom velikih vrućina važno je piti 2-4 čaše vode svakog sata, pokrivati glavu i nositi laganu odjeću, kaže dr. Ileana Lučić-Renaud, voditeljica operativne smjene Hitne medicinske pomoći u Zagrebu.
- Osim vode, važno je hranom nadoknaditi i izgubljene soli jer njihov nedostatak u tijelu može izazvati nesvjesticu. Alkoholna i gazirana pića treba izbjegavati, kao i ona preslatka i prehladna. Srčani bolesnici i oni na dijeti s malom količinom soli ipak ne smiju pretjerivati s tekućinom nego se posavjetovati s liječnikom. Kronični bolesnici trebali bi uzimati terapiju te izbjegavati izlaske između 10 i 17 sati. Vrućine su osobito opasne za djecu mlađu od 4 i ljude starije od 65 godina te one koji pate od povišenog tlaka. Klima bi trebala biti podešena na 5-6 stupnjeva hladnije nego vani jer je inače izlazak prevelik šok za organizam - kaže dr. Lučić-Renauld.
- Vidite li da netko ima toplinske grčeve, iscrpljenost ili kolaps, važno ga je maknuti s vrućine, dati mu tekućine s malo soli ili napitak za sportaše i potražiti pomoć liječnika. Onesviještenima se ne smije davati tekućina, a mišići zahvaćeni grčevima ne smiju se masirati - dodaje dr. Lučić Renauld.

OSIP NAJČEŠĆI U MALE DJECE
Prekomjerno znojenje može izazvati nadražaj kože na vratu, prsima, u preponama ili na laktovima. Najčešći je u male djece. Osip ne valja mazati kremom, već držati suhim, a može se nanijeti malo dječjeg pudera.

TOPLINSKI GRČEVI
Naporni rad na vrućini izaziva toplinske grčeve jer se znojenjem gubi sol potrebna mišićima. Treba se odmoriti, piti vodu ili sportske napitke. Ako ste srčani bolesnik ili grčevi traju dulje od jednog sata, potražite pomoć liječnika.

ISCRPLJENOST VRUĆINOM
Hladna i vlažna koža, prekomjerno znojenje, raširene zjenice, ubrzano bilo, glavobolja, mučnina ili povraćanje, grčevi u trbuhu ili udovima i vrtoglavica simptomi su iscrpljenosti vrućinom. Ona može prerasti u toplinski udar.

POMOĆ PRI ISCRPLJENOSTI
Pogodi li vas iscrpljenost vrućinom, pijte puno tekućine, istuširajte se hladnom vodom, potražite klimatiziranu prostoriju te nosite laganu odjeću i obuću. Ne pijte kavu ni alkoholna pića, niti se ne hladite trljanjem alkoholom.

ODMORITE SE OD VRUĆINE
Popodnevni odmor najbolji je način borbe protiv visokih ljetnih temperatura, tvrde znanstvenici s londonskog University Collegea. Najviše ga preporučuju starijim ljudima, uz pijenje mnogo tekućine i izbjegavanje sunca.




Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare