Jutarnja doza vitamina i minerala u zdravom doručku kao i antiseptičke maramice pomoći će djeci u borbi protiv bolesti koje prijete u školi poput upale očiju, gripe, peta bolesti i prehlade. Djeca većinu školskih bolesti dobiju zbog prljavih ruku, upozoravaju pedijatri.
Zbog toga je važno da ih operu nakon svakog sata jer ako su zaražena, kihanjem će prenijeti mikrobe putem stolova i stolaca. Djeca nikako ne bi smjela ni zaboraviti oprati ruke prije jela te nakon zahoda, a roditelji bi katkad i kod kuće trebali provjeriti jesu li doista usvojila tu naviku. Jedna od bolesti za koju je dovoljan dodir neopranim, kontaminiranim prstima po očima je konjunktivitis.
Ako školarci ne stignu oprati ruke, tu upalu očiju, kao i gripu te prehlade, mogli bi izbjeći ako ruke obrišu antiseptičkim maramicama. U borbi protiv školskih bolesti pomoći će i redovito doručkovanje. Zahvaljujući vitaminima i mineralima odmah ujutro, tijelo će se tijekom cijelog dana lakše obraniti od bakterija i virusa. No bolesti koje su česte u dječjoj dobi može spriječiti i cijepljenje. Tako se djeca koja nisu cijepljena čak 60 puta češće zaraze ospicama.
Crvene mrlje na obrazima
U školskim je klupama česta i peta bolest, koju karakteriziraju crvene mrlje na obrazima. Ublažit će je kupanje u toploj vodi, a dobije li dijete uši, pomoći će poseban šampon.
Bakterije svuda vrebaju
Grickanjem olovke ili odlaganjem žvakaće na nju djeca ne samo da mogu “pokupiti” različite bakterije nego i naškoditi zubima. Zbog žvakanja olovke mogao bi im zatrebati aparatić. Dijeljenjem hrane s kolegama također se razmjenjuju bakterije.
Postupak s ranom i ogrebotinama
Ako dijete ima ogrebotinu ili otvorenu ranu, dezinficirajte je i prekrijte. Ako je zahvaćeno područje veće, zamotajte ga i upozorite dijete da izbjegava igre poput graničara, kao i sudjelovanje u grupnim sportovima.
Aktivnost umjesto TV-a
Ni provođenje previše vremena pred TV-om nije zdravo. Djeca koja su svaki tjedan gledala TV i po 18 sati imala su 7,6 milimetra veći struk od one koje nisu toliko vremena provela pred malim ekranima.
Rupčić ili lakat za nazdravlje
Naučite dijete da svaki put kad osjeti da će kihnuti ili zakašljati uzme papirnati rupčić. Nakon što kihne, zakašlja ili ispuše nos, neka odmah baci rupčić u koš za smeće i, po mogućnosti, opere ruke. Ako ne stigne izvaditi rupčić, obvezno neka prekrije usta laktom.
Škola ili ostanak kod kuće?
Ako dijete ima temperaturu višu od 37,5, ako povraća ili ima proljev, onda neka ostane kod kuće, kažu liječnici. Također, ima li simptome gripe ili teže prehlade, poput šmrcanja, kihanja i kašljanja, ne šaljite ga u školu kako bi se brže oporavilo i kako ne bi zarazilo razredne kolege.