Maska za lice iz kućne radinosti od sjemenki lana već neko vrijeme vlada društvenim mrežama, a beauty influencerice tvrde da čini čuda. Popularno je nazivaju i botoksom iz kućne radinosti, no pitanje je koliko je zaista efektivna.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Maske iz kućne radinosti ne možemo uspoređivati s 'pravim' tretmanima za kožu, no one su poželjne. Dapače, treba probati - počela je objašnjenje dermatologinja dr. Ivana Nola.
Kako kaže, prirodne maske pomažu koži, kao i sve što zadržava vlagu i sprečava isušivanje.
- Lan je bogat omega-3 masnim kiselinama, koje su odlične za kožu. Ljudi su lan koristili kroz povijest, pa ne može biti loš, no moramo biti svjesni da ne možemo očekivati neke 'boom' rezultate - kaže.
Dermatologinja upozorava da prilikom korištenja treba pripaziti na moguće alergijske reakcije kad je riječ o kućnim pripravcima.
- Ako primijetite crvenilo, peckanje, prejako zatezanje ili ljuskanje kože, nemojte ponovno koristiti pripravke i maske - dodajte dermatologinja.
Recept je jednostavan, šaku sjemenki lana prokuhajte u običnoj vodi (tako da imate duplo više vode nego lana). Ostavite smjesu da se ohladi tijekom noći i dobit ćete prozirnu gelastu teksturu. Smjesu možete procijediti kroz gazu kako biste iz nje izdvojili sjemenke i vaša maska je spremna. Gel maska u hladnjaku može "preživjeti" oko tjedan dana.
Masku u tankom sloju nanesite na lice i pustite da djeluje 15-ak minuta ili dok se potpuno ne osuši, nakon čega lice možete isprati mlakom vodom. Kožu zatim hidratizirajte omiljenom kremom za lice.
- Na društvenim mrežama najčešće mlade djevojke isprobavaju ovakve recepte, što i je za njihovu kožu. Svatko treba prilagoditi njegu vlastitoj koži, a nije loše ponekad isprobati i pronaći ono što nam odgovara - zaključuje dr. Nola.
POGLEDAJTE VIDEO: KOJE JE ESTETSKE ZAHVATE RADIO TOM CRUISE