Bivši igrač Glasgow Rangersa, Fernando Ricksen (42), organizirao je rođendansku proslavu za svoju sedmogodišnju kćer u hospiciju u kojem se danas nalazi.
Nizozemski nogometaš je u zadnjoj fazi ALS -a (amiotrofična lateralna skleroza), ali inzistirao je na tome da on organizira proslavu Isabellinog rođendana.
Pogledajte video:
Ricksen se povukao iz nogometa 2013., a samo godinu dana kasnije mu je dijagnosticirana bolest.
Fernandova supruga Veronika snimila je dirljiv trenutak kad se njihova kći Isabelle zatrčala tati u zagrljaj te joj je on zaželio sretan rođendan.
- Najbolji tata ikad, najljepše iznenađenje za našu djevojčicu, puno ti hvala što si je usrećio - napisala je Veronika uz video.
Obožavatelji su ostavili niz dirljivih poruka Fernandu, a jedan od njih je komentirao kako Fernando i dalje ima osmijeh na licu, unatoč svemu.
- Kakav prekrasan video - napisao je drugi komentator, a mnogi su pisali kako ih je video dirnuo.
Video je objavljen samo nekoliko dana nakon što je Fernando otkrio da će njegova sljedeća dobrotvorna akcija biti i njegova posljednja. U videu je rekao da se nada da će se 28. lipnja pojaviti puno ljudi kako bi pomogli humanitarnoj akciji
Dodao je da je to posljednji put jer mu 'sve to' postaje sve teže i teže.
Što je ALS?
ALS (Amiotrofična lateralna skleroza, Lou Gehrigova bolest, Charcotov sindrom) je najčešća bolest motornog neurona. Bolesnici imaju asimetrične simptome koji uključuju grčeve, slabost, atrofiju mišića ruku (najčešće) ili stopala. mišićne trzaje, hiperaktivne duboke tetivne reflekse, ukočenost pokreta, gubitak tjelesne težine, umor te nemogućnost kontrole izražaja lica i pokreta jezika.
Ostali simptomi su promuklost, otežano gutanje, nerazumljiv govor i sklonost gušenju tekućinom.
Smrt uzrokuje zatajenje dišnih mišića, 50 posto bolesnika umire unutar 3 godine od dijagnoze bolesti, 20 posto poživi 5 godina, a 10 posto i do 10 godina.
Ovu bolest je jako teško dijagnosticirati budući da nekoliko drugih bolesti ima slične simptome. Ne postoji test koji bi definitivno dijagnosticirao ALS, već se dijagnosticira putem eliminacije drugih bolesti.
Za ALS nema lijeka, a bolest je fatalna, međutim ne napreduje kod svih pacijenata istom brzinom.
Radna terapija, fizioterapija i lijekovi kao što je riluzol koriste se za ublažavanje posljedica bolesti.