Okus svakog jela “živnut” će dodate li pri kuhanju decilitar vina, žlicu maslaca ili prstohvat svježeg začinskog bilja, preporučuju znalci. Pritom se vino usklađuje s vrstom mesa: bijelo vino prija uz bijelo meso (piletina, puretina) te morsku ribu, a crno se sljubljuje s tamnim mesom (janjetina, govedina, divljač). A maslac “popravlja” okus povrća kuhanog na pari, ali i tjestenine te mesnih jela, no pečete li na njemu odreske, pomiješajte ga s malo ulja kako biste spriječili da meso zagori i zalijepi se.
Dodate li maslac u posudu s pohanim mesom, osim što će omekšati, mirisat će puno bolje. Uz maslac, začine i vino, sol je ključan element u pripremi superukusnog jela. To se posebno odnosi na tjestetinu jer je tajna savršenih špageta u “morskom” okusu vode u kojoj se kuhaju.
>>>Pola decilitra vina, žličica brašna i svježih začina jedini su sastojci potrebni za savršen umak. Pritom se, kao baza, koristi umak od pečenja u koji se dodaju najprije vino i začini te se zgusne brašnom.
>>>Osim na pizzi, origano i bosiljak 'zasjat’ će dodate li ih pilećim krilcima, tjestenini s tunom i rajčicom, lazanjama ili bešamel umaku. Jedino pravilo koje treba slijediti dodajete li začine je : manje je više.
>>>Zasluga za sočnu, hrskavu kožicu pečenja može se 'pripisati’ isključivo pećnici jer ona ne karamelizira sokove pečenja