Rak dojke je najčešći oblik zloćudne bolesti kod žena u Hrvatskoj, kao i u većini zemalja u svijetu. Prema posljednjim podacima, u Hrvatskoj je u 2019. godini zabilježeno 2999 slučajeva raka dojke (stopa 143,2/100.000), a od ove zloćudne bolesti tijekom 2020. godine umrle su 722 žene (stopa 34,7/100.000). Iako možemo očekivati sve veći broj slučajeva raka dojke, smrtnost s tom dijagnozom u Hrvatskoj je u padu, ističe se u priopćenju Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZJZ), ususret obilježavanju Dana narcisa, 26. ožujka.
POGLEDAJTE VIDEO: Brigita Flojhar o svojoj borbi protiv raka dojke
Zbog starenja stanovništva možemo očekivati da će broj žena s dijagnozom raka dojke rasti, upozoravaju stručnjaci. Većina slučajeva dijagnosticira se kod starijih žena - preko 80 posto novooboljelih starije je od 50 godina. Od raka dojke mogu oboljeti i mlađe žene, iako rjeđe, pa je stoga važno da se već od najranije mladosti započne sa redovitim pregledima grudi, ističe se u priopćenju.
Rak dojke više nije najčešći zloćudni uzrok smrti kod žena u Hrvatskoj, već se nalazi na trećem mjestu, nakon raka pluća na prvom, te kolorektalnog raka na drugom mjestu. To je dijelom rezultat provedbe Nacionalnog programa ranog otkrivanje raka dojke, započetog 2006. godine, ali i sve bolje dijagnostike i liječenja raka dojke, kažu u HZJZ. Naime, u sklopu Nacionalnog programa sve žene u dobi od 50 do 69 godine primaju poziv za mamografski pregled svake dvije godine, u cilju što ranijeg otkrivanja bolesti te uspješnijeg liječenja.
Ciljevi programa za rano otkrivanje raka dojke su dijagnoza u što ranijem stadiju, poboljšanje kvalitete života oboljelih, te smanjenje mortaliteta. Ako usporedimo mortalitet od raka dojke u Hrvatskoj s ostalim zemljama članicama EU (EU-27), stanje je bolje nego kod ostalih sijela raka. Prema podacima Eurostata o smrtnosti od zloćudnih bolesti (isključujući nemelanomski rak kože) u 2018. godini Hrvatska se nalazi na 2. mjestu, iza Mađarske, dok se po smrtnosti od raka dojke nalazi na 15. mjestu, što je bolje od prosjeka EU.
Prema službenim podacima odaziv u nacionalni program se kreće oko 60 posto, međutim dio žena obavlja mamografski pregled i izvan programa. Prema podacima Europske zdravstvene ankete (EHIS istraživanja 2019.), mamografiju je u posljednje 2- 3 godine obavilo 77,3 posto žena u dobi 50-69 godina .
U vrijeme pandemije COVID 19 mamografski probir nije se provodio samo tijekom 3 mjeseca, i to u proljeće 2020. za vrijeme lockdowna. Sve žene koje su tada propustile svoj termin, dobile su u jesen 2020. ponovljeni poziv.
Godišnje se u okviru programa pozove oko 150.000 žena na mamografiju, a do sada je otkriveno više od 7000 novih karcinoma dojke, ističe se u priopćenju.