Istraživanje objavljeno u časopisu Science pokazalo je da je čovječanstvo na putu toga da 53 milijarde tona plastike pluta svjetskim plovnim putevima, čak i ako se poduzmu ozbiljne mjere za smanjenje plastičnog otpada koji se trenutno proizvodi.
POGLEDAJTE VIDEO: Tihana živi život bez plastike
- Ako se rast i proizvodnja plastike ne zaustave, bitna je temeljna transformacija ekonomije plastike koja se temelji na recikliranju, gdje se proizvodi od plastike koji se istroše vrednuju umjesto da postanu otpad - izjavila je docentica Sveučilišta u Torontu i koautorica studije Chelsea Rochman.
- Čak i ako vlade širom svijeta ispune svoje ambiciozne globalne obveze, a i druge se zemlje pridruže tim naporima za suzbijanje zagađenja plastikom, godišnje emisije u rijeke, jezera i oceane do 2030. godine mogle bi iznositi čak 53 milijarde tona - dodala je vodeća autorica studije, Stephanie Borrelle. Trenutno su istraživači procijenili da između 24 i 34 milijarde tona svake godine uđe u svjetske plovne putove.
Pri modeliranju budućih scenarija, istraživači su koristili tri tehnike koje pomažu ublažiti širenje zagađenja plastikom:
- smanjenje proizvodnje plastičnog otpada, uključujući i zabrane
- poboljšanje gospodarenja plastičnim otpadom
- kontinuirano čišćenje okoliša.
Planet treba smanjiti plastiku između 25 posto i 40 posto, povećati prikupljanje i upravljanje otpadom na najmanje 60 posto za sva svjetska gospodarstva i povratiti 40 posto svih emisija plastike čišćenjem, rekli su istraživači.
- Da bi se taj posljednji broj stavio pod kontrolu ljudi, samo za čišćenje potrebna je najmanje milijarda ljudi koji sudjeluju u godišnjem međunarodnom čišćenju obale Ocean Conservancy. To bi bio ogroman zadatak s obzirom da je ovo 660 puta veći napor od čišćenja u 2019. godini - dodala je Borelle.
Odvojena studija objavljena u srpnju objavila je sličnu sudbinu. To istraživanje procjenjuje da će 29 milijardi tona zagađenja plastikom svake godine ući u ocean do 2040., u odnosu na trenutnih 11 milijuna. Čak i ako bi svjetsko stanovništvo poduzelo propisane mjere za suzbijanje količine onečišćenja, budućnost nije svijetla.
- Globalna zajednica mora koordinirati temeljnu transformaciju ekonomije plastike, onu koja smanjuje količinu proizvodnje plastike i preispituje kako koristimo i odlažemo plastične materijale - objasnila je Rochman. Studija objavljena u travnju 2019. otkrila je da bi zagađenje plastikom u svjetskim oceanima moglo imati utjecaj od 2,5 milijarde dolara, i tako remetiti gotovo sve usluge morskih ekosustava, gušeći svaku industriju koju dotakne.
Dodatno istraživanje, objavljeno u svibnju 2019., otkrilo je da zagađenje plastikom u oceanima guši planet tako što šteti sitnim mikroorganizmima za koje se smatra da su odgovorni za 10 posto ukupne globalne proizvodnje kisika, piše Fox News.