Kratkovidnost se u većini slučajeva javlja u djetinjstvu, odnosno u pubertetu, a u svijetu je oko 25 posto populacije kratkovidno. Kod male djece je najlakše primijetiti kratkovidnost kad pokazuju izrazito naprezanje, odnosno stiskanje očiju pri gledanju ploče u učionici ili kad sjede preblizu ekrana televizora. Kratkovidnost može biti nasljedna, ali i ne mora biti. Najčešće je nasljedna viša kratkovidnost, tj. dijete može naslijediti dioptriju roditelja koji ima višu minus dioptriju (od -4 na više).
POGLEDAJTE VIDEO:
Na prvi pregled dijete bi trebalo doći u dobi između tri i četiri godine. Ako primijetite da dijete s određene udaljenosti ne vidi jasno na daljinu, ili ako primijetite da oko često ili stalno bježi u određenu stranu, primjerice prema nosu ili od nosa, ili primijetite bilo kakvu drugu nepravilnost, potrebno je doći kod oftalmologa što prije.
Potrebno je vid vašeg djeteta provjeravati i kod kuće. Postavite dijete na određenu udaljenost ispred nekih predmeta koji su u daljini, zatvorite mu jedno oko i provjeravajte vidi li te predmete s okom koje nije zatvoreno. Nakon toga zatvorite i drugo oko te ponovite postupak. Potrebno je imati oštar vid na oba oka. Ako sumnjate da na jedno oko vidi lošije ili se dijete osjeća nelagodno dok gleda samo na jedno oko, morate posjetiti oftalmologa jer postoji mogućnost da postoji dioptrija samo na jednom oku.
Djeca bi trebala provoditi vrijeme, između ostalog, boravkom u prirodi. Preporučuje se biti vani barem dva do tri sata dnevno. Zašto vani? Dva su vrlo bitna razloga. Prvi razlog je taj što ćete teško vidjeti dijete koje je vani da se šeta s mobitelom ili laptopom u ruci. Barem ne dulje od deset minuta. To znači da će boravkom na otvorenom većinu vremena dijete provesti gledanjem u daljinu. Tako izbjegavamo pretjerano gledanje na blizinu. Drugi bitan razlog je UV zračenje. Kao što smo svi upoznati sa štetnim UV zrakama, postoje i vjerojatno manje poznate, dobre UV zrake. Te dobre zrake koje dobivamo boravkom na otvorenom djeluju tako da oko čine sklerotičnijim (čvršćim) pa su samim time oči manje sklone tome da se pojavi dioptrija. S druge strane, poznato je da mrkva pomaže očima. Preglede kod djece potrebno je raditi svakih šest mjeseci, a po potrebi, uz potvrdu oftalmologa, i češće. Stakla na naočalama potrebno je mijenjati također po potrebi.