Psiholozi će reći da 'malene prijatelje' djeca vuku sa sobom jer se osjećaju sigurno, a bez njih ne mogu ni zaspati. Obožavaju ih grliti te im ponekad služe i kao jastuk. Često im je plišanac u nekoj fazi - najbolji prijatelj. Zato nema mališana koji ne voli zagrliti mekane plišance i zaspati u njihovu toplom zagrljaju, ističe pedagoginja Isabel Johnson, jer druge igračke sve više postaju slične gadgetima za odrasle.
POGLEDAJTE VIDEO Odgoj djece u Danskoj:
- Plišane životinje mogu biti i poučne jer djeca mogu naučiti kako im je pravo ime, gdje žive i kako se glasaju. Ipak, odabrati pravu igračku za dijete veliki je izazov - dodaje.
Smatra da više nema “pravih” igračaka, nego su one postale samo zabavne i tehnološki zahtjevne. Pravim igračkama dijete može “manipulirati” i igrati se na “svoj” način. Najbolje igračke su sigurne, atraktivne i poticajne. Uvijek je sigurno ponuditi djeci jednu od “starih” igračaka poput kocki, lopte i lutki jer podržavaju imaginaciju i kreativnost u igri.
Roditelji bi posebno trebali paziti da plišane igračke nemaju dugmad koju djeca mogu slučajno udahnuti ili progutati. Važno je i da se igraju odgovarajućim igračkama za određenu dob. Za dojenčad, manju i predškolsku djecu najbolje je odabrati plišance, a pogodne su igračke za kupanje, lutke, lopte te slikovnice i knjige, savjetuju stručnjaci.
- Djeca od 3 do 5 godina Izbjegavajte igračke s oštrim dijelovima, zašiljenim vrhovima i one koje sadrže plastiku koja lako može puknuti.
- Od 6 do 12 godina Izbjegavajte kupovati igračke u obliku oružja, a ako se na takvo što odlučite, kupujte samo igračke jarkih i šarenih boja.
- Bez otrova Pazite da su igračke obojene netoksičnim bojama, a niste li sigurni koje su to, raspitajte se kod prodavača ili preko interneta.
- Budite kontrolori Izbjegavajte igračke sa sitnim dijelovima poput malih magneta, jer ih djeca mogu progutati ili ugurati u nos. Kod igrački na električni pogon napon ne bi smio biti viši od 24 volta.