U prvih osam mjeseci ove godine bilo je čak 40 posto više psihijatrijskih pregleda i obrada djece i adolescenata nego u pretpandemijskoj 2019. godini, pokazuju podaci Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO).
POGLEDAJTE VIDEO: Dr. Goran Tešović o cijepljenju djece
Prema brojkama koje su nam dostavili na upit o porastu posjeta psihijatrima, najmlađa je populacija u prvih osam mjeseci ove godine bila na deset posto više prvih pregleda nego 2019. Međutim, čak je 40 posto više djece i adolescenata onda poslano na daljnju obradu. U cijeloj 2019. godini, usporedbe radi, na ponovni pregled i obradu je išlo, u prosjeku, 600 djece i adolescenata mjesečno, a u ovoj godini njih čak 847, što je porast od četrdeset posto.
U cijeloj 2018. godini je bilo 6986 ponovljenih pregleda i obrada, a u samo prvih osam mjeseci ove godine već njih 6781. U 2019. godini je tih pregleda bilo 7200, što znači da će ove godine sigurno biti premašena i 2018. i 2019. U cijeloj je prošloj godini takvih postupaka i obrada bilo puno manje, tek oko šest tisuća, no činjenica je da je čitavo zdravstvo lani “stalo” zbog pandemije pa 2020. i nije godina za usporedbu.
I neki od bolničkih psihijatara nam u Zagrebu kažu kako je jako porastao broj žurnih slučajeva za hospitalizaciju. Djeca trebaju rutinu, dodaju, pa su im zbivanja oko pandemije, potres, stalne promjene u nastavi, veliki stres. Veliki je problem, dodaju i privatnici, nedostatak kadra. Psihologa ima, ali ne i psihijatara.
- Sve je veći porast male djece s poremećajima u razvoju govora, kao i porast u spektru autizma. Vrlo mala, premala djeca su sve više pred ekranima, veća pak imaju sve manje socijalnih kontakata, premalo je i interakcije unutar obitelji - upozorava Ivana Frančula Modrčin, klinička psihologinja Dječje bolnice Kantrida u Rijeci.
Na dijete, kaže, jako mogu utjecati i intenzivne, teške svađe roditelja, pogotovo ako su česte. Roditelji bi, zaključuje psihologinja, trebali reagirati na ponašanje djeteta koje možda treba stručnu pomoć. Kod manje djece su to nagle promjene raspoloženja i pokušaj da nam nešto kažu, ali odustaju, što može biti slučaj i kod starije djece. Ona se najčešće povuku u sebe, neraspoložena su, ne spavaju i ne jedu dobro, ne žele se družiti, stalno su na internetu...