U dječjoj hrani nema hranjivih sastojaka nužnih za rast i borbu protiv bolesti, upozoravaju stručnjaci. U hrani vodećih svjetskih proizvođača stručnjaci sa Sveučilišta Greenwich su pronašli tek petinu dnevno preporučenog unosa kalcija, magnezija, cinka, željeza i drugih za život presudnih minerala, piše Daily Mail.
Znanstvenici su analizirali osam najpopularnijih proizvoda dječje hrane koju djeca jedu u razdoblju od šest do 12 mjeseci. Analizirali su razinu minerala u dječjoj hrani koja uključuje meso i kašice od povrća specijaliziranim uređajem Optičkim emisijskim spektrometrom (Inductivity Coupled Plasma-Optical Emission Spectrometer).
Hrana s mesom sadrži tri posto dnevno preporučenog unosa kalcija, a kašice s povrćem sedam posto cinka i šest posto željeza, potvrđuje studija. Broj staklenki hrane koje će dijete pojesti ovisi o njegovu apetitu i mlijeku koje dobivaju.
Stručnjaci procjenjuju da jedna staklenka hrane na bazi mesa, jedna staklenka kašice od povrća i 600 ml mlijeka nije dovoljno da zadovolji njegove dnevne potrebe kalcija, bakra, magnezija i kalija.
- Djeca su ograničena dok je jedenje u pitanju jer ovise o drugima, zato je nužno da njihova hrana ima što je više moguće po život važnih hranjivih sastojaka - ističe voditelj studije dr. Nazanin Zand.
Kalcij je nužan za izgradnju zdravih kostiju i zubi, regulira rad srca i osigurava pravilno kolanje krvi. Kao i kalcij i magnezij je važan za kosti, bakar igra ulogu u razvoju mozga, a kalij pomaže u izgradnji imunološkog sustava.