Kuharica iz bakine škrinjice - običaji tijekom godine - rezultat je 10-godišnjeg rada autorice Blažice Sveticki, koja je veći dio recepata za kolače uzela iz bakine i mamine bilježnice. Kuharica ne sadrži samo recepte nego podsjeća na tradiciju i običaje goranskoga kraja.
- Naši stari, rođeni 20-tih i 30-tih godina prošlog stoljeća, još se živo sjećaju svoga djetinjstva, kada je život bio mukotrpan, ali mirniji. Najviše se pripremalo na Badnjak. Nije bilo raskošne rasvjete niti skupocjenih darova... Pripremalo se skromno, ali i nekako s puno više vjere, a čini se i s više veselja. U to vrijeme, pred 70 i više godina, u Badnje jutro žena nije smjela ustati prije muža. Muškarci su odlazili "čuvati lonce" kod rođaka, prijatelja... Taj dan lonci su se stavili pod stol. Muškarac koji bi došao rekao bi: "Faljen Isus i Marija. Došo sam vam čuvati lonce da se ne bi razbili." Odrasle muškarce domaćin je počastio domaćom rakijom, a dječaci su dobili jabuku ili bombon. Jelkica se kitila posrebrenim češerima, jabukama, krumpirom, orasima, bombonima omotanim u papir, pečenim domaćim kolačima - opisuje Blažica u svojoj knjizi. Uvečer se, nastavlja, stavilo kuhati domaće kobasice.
- Pekao se kolač od rogača jer je bio najjeftiniji, a ispekao se i domaći kruh - slatka pogača u koju se stavilo jaja, grožđice. Na vrh pogače stavila se zvijezda, napravljena od tijesta, koja se, kad se pogača bila pečena, izrezala i čuvala pokrivena na stolu tijekom svih blagdana sve do Sveta tri kralja, kada je nakon svete mise svatko pojeo komadić tog kruha.Na svetu večer postavljen je svečani stol na kom je bio najljepši stolnjak, ručno vezen. Djeca su se posebno veselila badnjoj večeri, jer tada je dolazio Mali Isus koji je donosio darove pod božićno drvce. Mama bi pozvonila u sobi i brzo se sakrila, a djeca bi dotrčala i veselila se skromnim darovima: jabuci, bombonima… Kad su došli iz mise najprije bi nahranili blago u staji, onda su na red došli ukućani za jelo. Najprije se pojela juha od kobasica, a poslije i kobasice s naribanim svježim hrenom - priča Svetički.
Kada razgovaramo sa starima o dobu njihovog djetinjstva, usprkos neimaštini i tadašnjem, uglavnom teškom životu, čini se, sjećanja su vrlo ugodna, jer svi redom ističu: "Znali smo se veseliti malim stvarima", naglašava.
- I danas su u većini goranskih domova zadržani stari običaji, svi ih poštuju bez obzira na vlastita uvjerenja. Jer blagdan Božića je valjda jedino doba kada bar na trenutak zastanemo, družimo se sa svojim najmilijima i osjećamo duh obitelji i zajedništva - kaže autorica knjige sa 170 recepta i opisima goranskih običaja kroz cijelu godinu. Kuharica je kruna projekta „Iz bakine štrinjice“ kroz koje se ljudi upoznaju s tradicijom i baštinom goranskog kraja. Idealan je poklon za sve ljubitelje starina. Može se nabaviti u Turističkim uredima Gorskog kotara, u sjedištu Udruge Plodovi gorja u Ravnoj Gori i knjižarama.u Rijeci.
DOMAĆA ČOKOLADA
SASTOJCI: 500 g šećera, 1 dl vode, 250 g mlijeka u prahu, 100 g kakaa, 250 g maslaca, po želji grožđice, orasi, lješnjaci, bademi, keksi i slično
PRIPREMA: Pripremite veliki lim i sasvim lagano ga nauljite. Šećer i vodu kuhajte dok se šećer ne otopi i smjesa ne bude vrela. Maknite s vatre i odmah dodajte prethodno pomiješano mlijeko u prahu i kakao. Brzo mijesite jer se smjesa naglo stegne. U smjesu dodajte maslac, opet dobro promiješajte da se maslac otopi i dodajte dodatke po želji. Smjesu ulijte u pripremljeni lim, poravnajte navlaženim nožem ili špahtlom i ostavite da se stegne. Narežite na kockice ili izrežite kalupima u željeni oblik.
BAKINI MEDENJACI
SASTOJCI: 500 g brašna, 200 g šećera, 150 g gustog meda, 2 jaja, 40 g maslaca (ili masti), 2 žlice vrele vode, malo cimeta
PRIPREMA: Od navedenih sastojaka umijesite tijesto. Na kraju dodajte dvije žlice vrele vode i po potrebi mijesite sve dok tijesto ne bude dovoljno mekano. Tijesto razvaljajte na pola centimetra debljine. Modlicama izrežite različite oblike te ih složite u lim za pečenje ili napravite oblike za izradu medene kućice. Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 175-180°C, od 8 do 10 minuta. Medenjake ukrasite po želji šećernom ili čokoladnom glazurom. Ako je tijesto premekano, stavite ga u hladnjak na sat vremena.
BRESKVICE
SASTOJCI: tijesto: 3 jaja, 200 g šećera u prahu, 1 vanilin šećer, 2 dl ulja, 500 g brašna (oštrog), naribana korica 1/2 većeg limuna, 3 žlice mlijeka, 1 prašak za pecivo; nadjev: oko 250 g pekmeza od šljiva bez kožica, oko 1 dl marmelade od šipka, mrvice izdubljenih breskvica, po ukusu ruma, za ukrašavanje: sirup od maline ili cikle, sitni kristalni šećer
PRIPREMA: Limunovu koricu naribajte u brašno. Umiješajte prašak za pecivo u tri žlice mlijeka i pustite da odstoji i napuhne se (u plastičnoj posudici). Vanilin šećer pomiješajte sa šećerom. Izmiješajte jaja pa dodajte šećer. Dalje miješajući dodajte kap po kap ulja. U brašno umiješajte jaja i rastopljeni prašak za pecivo te umijesite meko tijesto. Pobrašnite dasku i na njoj oblikujte tijesto u štrucu i dalje bogato posipajući dasku brašnom (oko šake brašna), tijesto oblikujte u štrucu i stavite na hladno 20-ak minuta. Nakon što odstoji, premijesite tijesto, odrežite komad koji ćete rukama razvaljati u dugu nit pa rezuckati komadiće kao za njoke. Što manje komadiće režete, breskvice će ljepše izgledati. Imajte na umu da kuglice narastu kod pečenja. Oblikujte kuglice i slažite na nauljen i brašnom posut lim za pečenje. Pecite na 180°C najviše 15 minuta. Breskvice su pečene kad su ispod rumene.
Pečene breskvice odnosno polovice breskvica dubiti vrhom nožića što dublje i šire pazeći da ne probušite. Od mrvica ostalih od izdubljenih breskvica te pekmeza od šljiva, marmelade od šipka i ruma izmiješajte filu.
Izdubljene polovice breskvica punite filom skroz do ruba. Spajajte polovice (podjednakih veličina) u breskvice. Umačite breskvice u sirup od malina (ili cikle) malo sa svake strane, a zatim uvaljajte u sitni kristalni šećer.