To je to što me zanima!

Djeca se manje razbolijevaju, ali ipak prenose korona virus

Djeca su manje podložna pobolu od korona virusa no ona se ipak zaraze tom bolešću i postaju njezini prijenosnici pa zato neke zemlje zatvaraju škole, iako nisu svi za takvu mjeru
Vidi originalni članak

Vrlo je malo podataka o djeci zaraženoj korona virusom otkako se bolest pojavila u kineskom gradu Wuhanu krajem prosinca. Prema zajedničkom izvješću Kine i Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) iz veljače, na 75.000 potvrđenih zaraženih samo je 2,4 posto pojedinaca bilo mlađe od 18 godina.

Vrlo malen udio tih maloljetnika, njih 2,5 posto, razvio je ozbiljniji oblik bolesti, a kritični udio iznosio je 0,2 posto.

- Čini se da ne pobolijevaju i ne umiru - kaže Justin Lessler, epidemiolog s američkog sveučilišta Johns Hopkins i dodaje, a ipak 'znamo da se djeca zaraze'. 

Djeca su 'podložna zarazi kao i odrasli', stoji u studiji objavljenoj prije nekoliko dana i u čijoj je izradi Lessler sudjelovao, a odnosi se na stanje u Shenzhenu.

Pa zašto onda djeca ne sudjeluju u statistikama? 

Čak i kada se zaraze, 'djeca se osjećaju dobro i ne idu u bolnicu, dakle nisu testirana', objašnjava Sharon Nachman, profesorica na Medicinskoj školi dječje bolnice Stony Brooks blizu New Yorka.

Razlozi iz kojih djeca imaju tek blage simptome zasad nisu jasni, no stručnjaci iznose dvije hipoteze.

- Za njih je svaka zaraza nova zaraza. Suočeni su s tolikim bolestima od prvih godina života tako da je njihov sustav ugođen i dobro odgovara na taj novi virus - komentira prim. Nachman. 

Pritom upozorava da izostanak teških oboljenja u sadašnjoj situaciji "ne znači da se to nikada neće dogoditi". 

UPUTE PSIHOLOGINJE 10 trikova uz koje će vas dijete poslušati - što god vi zatražili

- Nije jasno, ali po mojem mišljenju (blagi simptomi) povezani su s temeljnom biologijom virusa i tipovima stanica koje on zarazi - kaže Ian Jones, profesor virologije s britanskog Sveučilišta Reading i dodaje da u svim slučajevima zaražena djeca "nisu u samoizolaciji, nisu u krevetu, dakle opasnost da šire virus velika je".

'Pretjerana reakcija?'

O zatvaranju škola, mjeri na koju se odlučuje sve više zemalja, Sharon Nachman kaže da ne postoji jedan jedini dobar odgovor. 

- Ta mjera je na ovom stupnju vrlo razumna - kaže Nachman i procjenjuje da to može usporiti napredovanje virusa.

Ako djeca nisu okupljena u školi, ona će tako zaraziti manje odraslih osoba čime se izbjegava pretrpanost bolnica.

- To pomaže u suzbijanju širenja epidemije, ali stvara druge veće probleme u društvu, jer su djeca lišena obrazovanja, a roditelji ne mogu raditi - kaže dr. Thomas House sa Sveučilišta u Manchesteru.

Problem je i veći ako su im roditelji medicinski djelatnici pa zbog djece moraju ostati kod kuće umjesto da liječe oboljele.

Drugi su stručnjaci i kritičniji pa drže da je zatvaranje škola čak kontraproduktivno. Na primjer, roditelji ne mogu naći osobu koja će im čuvati djecu pa je povjere bakama i djedovima, a oni su najrizičnija skupina, ističe pr. Keith O'Neal, epidemiolog sa Sveučilišta Nottingham.

Govoreći posebno o najavi zatvaranja škola u Irskoj, gdje je trenutačno četrdesetak slučajeva zaraze, O'Neal drži da je prerano za ocjenu je li ta mjera pametna ili pretjerana reakcija na epidemiju na ovom stupnju, te objašnjava:

- Još ne znam kakvu ulogu imaju djeca u širenju virusa.

POVEĆAVAJU RIZIK U borbi protiv zaraze koristite rukavice? Ipak nisu bezopasne

UN-ova zaklada za djecu (UNICEF) ne izjašnjava se o zatvaranju škola zbog epidemije korona virusa, no izražava zabrinutost zbog 'sekundarnih učinaka epidemije i mjera zatvaranja škola'. 

Tako u priručniku što ga je u utorak objavio WHO u suradnji s Crvenim križem, UNICEF piše da čak i kada škole ostanu otvorene moguće je suzbijati širenje bolesti učeći djecu o postupcima obrane od bolesti, a ona ih mogu dalje prenijeti široj zajednici.

Idi na 24sata

Komentari 6

  • mitar miric 14.03.2020.

    Napisao doktor Iz Italije.. Virus se zadržava na svim površinama i materijalima garderobe i prenosi se I do 2-4m distance, prema tome dovoljno je da pipnes klupu, kvaku, vrata, korpu u samoposluzi ili bilo šta sto je pipnuo neko ko je zaražen, da posle toga pipnes nos, usta il oči, i dobio si virus. Najviše se zadržava na glatkim površinama. Bolest je bifazna. Prva faza je ili bez simptoma ili blagi simptomi, druga faza strmoglavo pogoršanje u 24-48h gde pluca mogu potpuno da budu pokrivena virusom i nemogućnost disanja. Mi smo već u svemu tome, jer su nam davali pogrešne informacije, i jer je imalo puno ljudi koji su “pametni” i “ne panicari”. Zato vam dajem sve ove informacije jer i vi dole nemate kao sto mi nismo imali. Lekari uče i skupljaju informacije o ovom virusu SAD na trenutnim bolesnicima, isprobavaju terapije, otkrivaju kako reaguje, kako se razvija.. tek sad jer o ovom virusu niko do sad ništa ne zna, i uz pomoć kolega lekara iz kine koji su već kroz to prošli, skupljaju sve informacije koje prenose ljudima. Mi imamo svaki dan po 2000 zaraženih više, po 200 mrtvih više... od veceras je vlada donela odluku sve da zatvori osim apoteka i samoposluga. Po gradu je policija koja kažnjava zatvorom koga god nađje na ulici bez jako opravdanog i popisanog razloga sto je van kuće.po gradu smrkovima dizinfikuju ulice. Proglašena je zvanično nacionalna pandemonia.

  • mitar miric 14.03.2020.

    Bolnice su nam sve pred kolapsom jer nema više ni mesta u intenzivnoj nezi ni na reanimaciji. Nema više radnika (lekara i ostalog osoblja), svi rade po tri smene, padaju u nesvest od nemoći, pozvani su svi lekari iz penzije i studenti medicine da pomažu, prave se šatori ispred bolnica da bi negde smestili obolele...tržni centrovi se pretvaraju u privremene bolnice... lekari i animatori su prinudjeni da prihvataju bolesnike po godištu jer nema više mesta za sve! Ako imaš 50 godina i više, vraćaju te kući jer prihvataju samo pacijente kojima mogu da spasu više godina života. Ne radi se o panici nego o ozbiljnom virusu o kome niko još ništa nezna. Pacienti se dele na dve grupe : zaraženi i oboleli. Zaraženi su oni koji imaju Sars Cov -02 (i oni mogu da budu bez simptoma i da prenose ostalima) a oboleli su oni od Covid -19 od kojih 20% završava na intubaciji. Procenat smrtnosti se povecao sa 2% na 7%.

  • 14.03.2020.

    Zatvaraju škole i vrtiće, ali djeca koja nemaju gdje mogu ići tamo.... Ako ste već zatvrili, dajte jednom od roditelja ta 2 tjedna da bude sa djecom doma i da mu je placeno 100%, ali onda vama nebi ostalo ništa 😊

Komentiraj...
Vidi sve komentare