Djeca i tinejdžeri koji svakodnevno koriste mobitele pet su puta skloniji oboljevanju od raka mozga u odrasloj dobi, tvrdi profesor Lennhart Hardell iz sveučilišne bolnice Orebo u Švedskoj. Profesor Hardell savjetuje roditeljima da djeci ispod 12 godina mobitele dopuste samo u u hitnim slučajevima. Tinejdžeri koji jako puno razgovaraju na telefon trebali bi se služiti handsfree uređajima, a mobitele koristiti samo za pisanje i primanje SMS poruka. Djeca su osjetljivija od odraslih na štetna zračenja jer im je mozak još u razvoju, a lubanja tanja. Zloćudnim tumorima trebaju desetljeća da se razviju, pa će se posljedice uporabe mobitela znati u budućnosti. Stoga je Europski parlament prije dva tjedna pokrenuo inicijativu zaštite od opasnih elektromagnetskih zračenja mobilnih i bežičnih telefona.
>>Pisanje SMS poruka tijekom vožnje usporuje reakcije za 35 posto, pokazala je studija britanskog Transport Research Laboratoryja, a alkohol ili droga umanjuju sposobnost reagiranja za 12, odnosno 21 posto. Osim što izazivaju gužve i opasni su na cesti, tipkači su skloniji od pijanih ili drogiranih vozača nenamjerno skrenuti u suprotni trak. U Britaniji je prošle godine za telefoniranje tijekom vožnje kažnjeno 144.000 vozača.
>>Mobiteli previše troše
Roditelji japanskih osnovnoškolaca u prosjeku troše oko 200 kuna na njihove telefonske račune. Oko 30 posto ima skupe mobitela s mogućnošću pristupa internetu, pa vlada pokreće edukaciju o štetnosti mobitela koja će upozoriti roditelje i škole.
>>Američki tinejdžeri doživljavaju mobitele gotovo jednako važnima kao odjeću koju nose, pokazala je studija Međunarodne udruge za bežično telekomuniciranje. Čak 28 posto tinejdžera prihvaća samo najnovije modele mobitela, a 42 posto ih rabi toliko često da može tipkati poruke bez gledanja.
>>Djeci ne treba internet
Jednostavni mobilni uređaji, bez pristupa internetskim uslugama, kojima je moguće isključivo obavljati telefonske pozive i slati SMS poruke, sasvim su dovoljni djeci u osnovnoj školi, preporučuju japanski stručnjaci.