Mališani koji odrastaju u urbanim sredinama dvostruko su skloniji alergijama na hranu poput mlijeka ili morskih plodova nego njihovi vršnjaci koji žive na selu, otkrila je američka studija. Okidači za alergije vjerojatno su polutanti kojima su izloženi od najranije dobi. Gotovo 10 posto rođenih u vrlo naseljenom području alergično je na neku vrstu hrane, u usporedbi sa šest posto djece koja žive u slabo naseljenim područjima.
Sličan trend uočili su i kod astme. No još uvijek ne znaju što iz okoliša potiče takve reakcije u organizmu. U studiji su ispitali 38.465 djece mlađe od 18. godina, a gotovo 40 posto njih već je doživjelo tešku alergijsku reakciju zbog koje im je i život bio ugrožen.
Alergija nastaje kada tijelo zabunom detektira proteine iz hrane kao prijetnju tijelu, a u biti su bezopasni. Djeca su najčešće alergična na mlijeko, jaja, kikiriki, orašaste plodove, ribu i školjke. Odrasli pak najčešće razvijaju alergije na voće poput jabuka, kruški, marelica ili kivija, povrće (krumpir, celer i mrkvu), školjke, orašaste plodove, kikiriki i ribu. U posljednjih 20 godina broj oboljelih od alergija drastično se povećao.
Ovo otkriće navelo je znanstvenike da uzroke alergijama potraže u okolišu.