Školska djeca koja popodne odspavaju između 30 i 60 minuta su sretnija, bolja u školi i imaju manje problema s ponašanjem.
Rezultat je to studije kojom je bilo obuhvaćeno 3000 američkih učenika 4., 5., i 6. razreda, u dobi od 10 do 12 godina. Istraživanje, provedeno u suradnji Sveučilišta Pennsylvania i kalifornijskog Sveučilišta Irvine, pokazalo je da su djeca koja su odrijemala popodne tri ili više puta tjedno poboljšala školski uspjeh za 7,6 posto. Također, djeca koja su drijemala popodne imala su više samokontrole te viši kvocijent inteligencije. Istraživanje je pokazalo i da 20 posto ima problema s pospanošću.
POGLEDAJTE VIDEO (top 5 savjeta za dobar san):
Istraživači su prikupili podatke o učestalosti i trajanju sna kod učenika četvrtih razreda pa ponovno kad su došli u šesti razred. Također, prikupljeni su podaci o razini osobnog zadovoljstva djece kao i podaci o indeksu tjelesne mase i razini glukoze. Isto tako, znanstvenici su u navedenom periodu tražili od nastavnika informacije o ponašanju i školskom uspjehu ispitivane djece. Zaključak studije je da je definitivno najveća dobrobit kratkog popodnevnog sna bolji školski uspjeh.
- Odrasli spavaju da bi se odmorili i skupili snagu i energiju za novi dan. Djeca spavaju zbog odmora, ali i zbog rasta. Za njih je san zato posebno značajan, a poremećaj sna može imati dalekosežne posljedice. Tijekom spavanja kod djece se luči hormon rasta somatotropin i zbog toga je važno da spavaju dovoljno - pojašnjava pedijatrica dr. Giovana Armano.
Međutim, roditelji često nisu sigurni koliko je djeci potrebno sati sna. Službeni časopis američke zaklade National Sleep Foundation, donosi nove smjernice za spavanje po dobnim skupinama. Tako bi bebe do tri mjeseca trebale spavati između 14 i 18 sati (prije je bilo od 13 do 17 sati), dok bi bebe od 4 do 11 mjeseci trebale spavati od 12 do 15 sati na dan. Malo stariji, između prve i druge godine, trebaju od 11 do 14 sati sna na dan. Za predškolce je smanjen jedan sat u odnosu na prije, pa se tako za njih sad preporučuje između 10 i 13 sati sna. Školarci u dobi od 6 do 13 godina, prema novim preporukama, trebali bi spavati između 9 i 11 sati na dan, što je također sat manje nego što je bilo u prijašnjim smjernicama.
- U školskoj dobi je vrlo važna duljina i kvaliteta sna. Također, svako dijete treba imati i određeni ritam kad ide spavati. Nije zdravo da školsko dijete uči cijelu noć te da ustaje rano ujutro za školu. Također postoje neke izvanškolske sportske aktivnosti koje imaju kasne noćne termine, što nikako za dječji, pa ni organizam adolescenta, nije dobro - napominje dr. Armano.
Nedostatak sna povećava količinu hormona stresa i smanjuje otpornost organizma, a neredovit odlazak na spavanje narušava prirodni biološki ritam. Nenaspavano školsko dijete je nepažljivo, lutaju mu misli tijekom nastave i teže pamti, što može dovesti do osjećaja frustriranosti. Bilo kakve poteškoće povezane sa spavanjem mogu rezultirati čestim promjenama raspoloženja, poteškoćama u ponašanju poput hiperaktivnosti i kognitivnih problema koji utječu na školski uspjeh.
Loša kvaliteta sna
Tri ili više sati na dan korištenja društvenih mreža narušava kvalitetu sna kod tinejdžera, pokazala je britanska studija. Često idu spavati nakon 23 sata, bude se po noći i teško ponovno tonu u san, što se može loše odraziti na školu.
Smiriti organizam
Stručnjaci savjetuju da se roditelji navečer posvete djetetu i razgovaraju s njim o njegovu danu. Sat vremena prije spavanja treba ugasiti TV, računalo i prestati s pisanjem domaće zadaće. Naime, važno je smiriti se prije spavanja.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: