Pretjerano pranje može oštetiti odjeću, smatra dizajnerica Stella McCartney (47) te otkriva da grudnjak ne mijenja svaki dan.
- Ne moram promijeniti grudnjak baš svaki dan i ne stavljam neki komad odjeće u perilicu samo zato što sam ga jednom obukla - rekla je.
Evo koliko često bi trebalo prati grudnjak, ali i gaćice, traperice, čarape, pidžamu te sportsku odjeću.
Gaćice - svaki dan
To ima i logike jer je to komad odjeće koji dolazi u doticaj s intimnim dijelovima tijela i pogodno je tlo za razvoj bakterija.
- Moja istraživanja su pokazala da neki mikroorganizmi preživljavaju pranje od 40 stupnjeva. Stoga, ako radite u bolnici, vrtiću ili veterinarskom okruženju u kojemu nailazite na bolesne ljude, djecu ili životinje, preporučujem vam da operete odjeću na 60 stupnjeva, ali 40 je vjerojatno dovoljno za za gaćice - kaže mikrobiologinja dr. Katie Laird sa britanskog Sveučilišta De Montfort.
Grudnjak - jedno do tri nošenja
Unatoč praksi Stelle McCartney, dr. Laird preporučuje mijenjanje grudnjaka svaki dan.
- Obzirom da se nosi u blizini pazuha gdje su znojne žlijezde, prala bih ga nakon svakog nošenja. Činjenica je da je bakterija Staphylococcus aureus prisutna u pazuhu - kaže dr. Laird.
S druge strane, dr. Lisa Ackerley sklonija je McCartney. Smatra da se grudnjak ne mora prati baš svaki dan već da bi to ovisi o vremenu, koliko se znojimo... Vjeruje da je 40 stupnjeva sasvim dovoljna temperatura za pranje.
Traperice - više je teorija
Prema riječima Johna Reida, generalnog direktora maloprodajnog lanca odjeće 'Garment Quarter', pranje traperica mijenja sastav materijala.
- Traperice nikada ne bi smjele biti ubačeno u perilicu s drugim rubljem, zbog procesa bojanja koji se na njima koristi - kaže i savjetuje pranje traperica u hladnoj vodi s nekoliko kapi bijelog octa - za osvježavanje mirisa i uklanjanje mrlja.
Neki preporučuju stavljanje traperica u zamrzivač preko noći kako bi se ubile bakterije, ali Julia Dee, direktorica 'Total Wardrobe Care', tvrtke posvećene održavanju optimalnog stanja odjeće, nije uvjerena u tu tvrdnju.
- To bi vlakna u trapericama moglo učiniti krhkima. Mislim da traperice treba prati nakon svakog drugog nošenja. To ih čini mekšima i ljepšima - kaže ona.
Čarape - svaki dan
Čarape treba mijenjati svaki dan jer apsorbiraju znoj što olakšava širenje gljivičnih infekcija, kao što je atletsko stopalo (zarazna gljivična infekcija koja rezultira jakim svrabom i ljuštenjem kože).
- Medicinski savjet za sprječavanje infekcija uključuje redovito pranje stopala, ne dijeljenje obuće i redovito mijenjanje čarapa kako bi se izbjeglo nakupljanje vlage - savjetuje Lizzie Tipping, vlasnica tvrtke koja se bavi čarapama 'Popasox' te predlaže prati ih na 60 stupnjeva kako bi se ubilo što više kako bi se ubilo više mikroba.
Pidžama - dva puta tjedno
Pidžame bi češće trebali prati ljudi koji se noću jako znoje, ostalima je dovoljno dva puta tjedno. Neki stručnjaci smatraju da bi učestalost pranja trebala ovisiti i o tome kupa li se pojedinac prije spavanja ili ne. Oni koji nemaju tu naviku bi je trebali češće promijeniti.
Sportska odjeća
Prema riječima Mary Johnson, znanstvene voditeljice iz 'Procter & Gamble', 70 posto prljavštine na našoj odjeći uzrokovano je onime što oči ne vide - znoj, stanice kože, sol i voštana mast nazvana sebum, koja se često nađe na spravama u teretani.
- Ovaj problem je još veći kod sportske odjeće koja sadrži kanale ili žljebove za bolje upijanje znoja. Prljavština tijela može postati zarobljena u tim žljebovima, čime ih je još teže ukloniti. Zato su neugodni mirisi mirisi uobičajeni problem kod takve tkanine - objašnjava Johnson.
Kaže da je dobro ostaviti sportsku odjeću neka se osuši prije pranja, tako će ono biti učinkovitije. Također, namakanje u bijelom octu može ukloniti mrlje od znoja. Ukoliko se radi o komadima izrađenima od Lycre najbolje ih je oprati u hladnoj vodi jer toplina može oštetiti elastičnost, prenosi Daily Mail.