Sapuni se u posljednje vrijeme često spominju jer su vrlo važni u održavanju higijene. Sapun je poznat još od davnih vremena kada se proizvodio miješanjem životinjskih masnoća s pepelom, da bi nakon određenog vremena i uz dodatak soli isplivao na površinu. Reagiranjem lužine iz pepela i masnoće dolazi do kemijske reakcije, saponifikacije, pri čemu nastaje sapun.
POGLEDAJTE VIDEO:
U ovoj reakciji nastaje i nusprodukt, glicerol ili glicerin. Ta gusta i neprozirna tekućina dobra je za kožu zato što ima sposobnost vlaženja kože i sprečavanja njezina isušivanja, a kožu i zaglađuje.
U industrijskom načinu dobivanja sapuna dodaje se čista natrijeva ili kalijeva lužina, pa postoje natrijevi i kalijevi sapuni. Danas se najviše proizvode takozvani tekući sapuni koji su od smjese sintetičkih tenzida i različitih dodataka. Vrlo lako se otapaju u vodi za razliku od klasičnih čvrstih sapuna. Kod tekućih sapuna je umanjeno lužnato djelovanje po kožu, puno su blaži i manje mijenjaju pH kože, jer im je kiselost namještena i kontrolirana.
U sapunima su i tvari koje premošćuju kao što su razna biljna ulja, poput ulja arašida, masline i drugih. Nezaobilazne su i njegujuće tvari poput aktivnih tvari iz kamilice, ekstrakti aloe vere, meda i esencijalna biljna ulja. Dodaju se i tvari za bolji miris, kao što je geraniol odnosno eterično ulje timijana, limonen, sastojak iz citrusa ili kumarin, eugenol... Imaju i bojila, a za duži rok važenja u sapune se stavljaju i konzervansi.
Svako pranje i ispiranje ruku uklonit će prirodan zaštitni sloj masnoće koja je prisutna na koži. Važno je koristiti sapun kako je propisano na deklaraciji, te namjenski.
Pranje ruku je vrlo važno iako je posljednje vrijeme popularno korištenje dezinfekcijskih sredstava. I obični sapun će vrlo dobro ukloniti nečistoće i smanjiti broj mikroorganizama. Kemijski sastav različitih koronavirusa, njihove lipidne membrane, može biti narušen temeljitim pranjem ruku i običnim, jeftinim sapunom i toplom vodom, što olakšava uništavanje opasnog dijela virusa, kažu stručnjaci.
I obični sapuni, koji u nazivu nemaju epitet antibakterijski, djelovat će i na bakterije. Učinkovitost i jednih i drugih sapuna u uklanjanju bakterija je podjednaka, posebice zbog prekratkog vremena pranja. Da bi se antibakterijski sapuni pokazali boljim izborom, morali biste dulje i temeljitije njima prati ruke.
Nečistoće
U svim spunima su tvari za bolje pranje, a mogu imati i razne dodatke, pa i one koji sprečavaju razmnožavanje bakterija.
1. Biser antibacterial, 14,49 kn 500 ml
Sadrži tvari koje uklanjaju nečistoće i parfumiran je. Ima i glicerol za zaglađivanje kože te manje isušivanje, a namijenjen je za pranje ruku. Oko tri mililitra trljati vlažnim rukama pola minute i isprati.
2. Lab pro tekući sapun, 24,90 kuna 500 ml
Sapun s dezinficijensom, nanosi se oko dva mililitra i nakon jedne minute ispire vodom. Sadrži glicerol za njegu kože, ne sadrži alergene i mirise.
3. Palmolive Hygiene plus, 15,90 kn 300 ml
Sadrži prirodni ekstrakt propolisa s antibakterijskim svojstvima. Ima bojila, mirise, tvari koje pomažu pranju i konzervans. Nakon otvaranja može se koristiti godinu.
4. Balea antibakteriell, 9,90 kn 300 ml
Štiti kožu od isušivanja, a sadrži njegujući pantenol, odnosno provitamin B5, te glicerol. Proizvod je parfumiran i konzerviran, a prema deklaraciji sapun je veganski.
5. Sanytol hydratant, 21,99 kn 250 ml
Ima ekstrakte aloe vere i zelenog čaja te glicerol, koji omekšava i ovlažuje kožu. Sadrži konzervanse, bojila te je parfumiran. Koristiti minutu i isprati vodom.
6. Sagrotan aloe vera, 21,90 kn 250 ml
Za njegu kože ima glicerol protiv isušivanja te sok aloe vere. Prema deklaraciji ovaj antibakterijski sapun ne sadrži parabene, mineralna ulja i silikone.
7. Bionsen purity, 29,90 kn 500 ml
Sadrži sastojke, poput glicerola, koji će smanjiti isušivanje. Ima i japanske termalne minerale, sok aloe vere i esencijalna ulja metvice za osjećaj svježine. Parfumiran je i konzerviran.
8. Genera antibacterico, 19,99 kn 1000 ml
Osim sastojaka koji uklanjaju nečistoće ima antibakterijsku tvar i ekstrakt timijana. Prema deklaraciji može se koristiti za ruke, lice i tijelo. Ima i konzervanse, pa može trajati dvije godine od otvaranja.
,