To je to što me zanima!

Destruktivne i samokritične misli najgora su dječja navika

Komentari poput "ništa ne možeš napraviti kako spada" djeci se urezuju duboko u pamćenje i uništavaju njihovo samopouzdanje. Takvim kritikama treba stati na kraj
Vidi originalni članak

Glup sam, ne znam to, mrzim se, da se barem nisam rodio... i druge samodestruktivne dječje izjave najbolje je odmah iskorijeniti, napominju dječji psiholozi. Negativno zaključivanje o sebi mnogo je gore od ostalih loših navika, poput grickanja noktiju, jer izravno napada djetetovu osobnost i može utjecati na doživotno poimanje samog sebe. Nedostatak samopouzdanja, loše raspoloženje, depresija, otežano sklapanje prijateljstva i ljubavnih veza, loše ocjene i neuspjesi na poslu - samo su neke od štetnih posljedica negativnih misli i rečenica koje upućuju na lošu sliku o sebi. Stručnjaci upozoravaju roditelje kako moraju odmah reagirati i napraviti “plan akcije” kako bi pomogli djetetu da prestane s lošom navikom. 

Pohvale i riječi potpore ne treba podcjenjivati jer one imaju veliku moć, kao i druženje s djetetom te pokazivanje pažnje i ljubavi. Prvi korak u tome je saslušati probleme te pokazati djetetu kako nisu nerješivi.

Samo najbolje o djeci

Iskoristite svaku priliku da pred drugima pohvalite dijete u njegovoj nazočnosti. Čuje li kako govorite prijateljima kako je sposobno, pametno ili dobro, brže će se naučiti cijeniti. 

Tjeranje tamnih oblaka

Kroz igru i smijeh objasnite djetetu kako biste htjeli da prestane sa samodestruktivnim komentarima. Prikažite mu negativne misli kao tamne oblake i naučite ga kako ih otjerati samouvjerenim mišljenjem. 

Ugovor o nenapadanju

Sklapanje ugovora o zaustavaljanju negativnih rečenica potaknut će dijete da stvori pozitivno mišljenje. Čujete li ga kako govori da je glupo ili nesposobno, odmah ga zaustavite i podsjetite na ugovor. 

Vlastiti primjer 

Čuje li dijete oca i majku kako govore negativno o sebi, i ono će se početi doživljavati kao nesposobnjaković

Sto posto ljubavi

Dijete mora znati da je voljeno u dobru i u zlu, napominju psiholozi. Neka mu pogreške budu poticaj da ih ispravi u budućnosti i da nešto na njima nauči, a ne upadne u ponor tuge i mržnje prema samom sebi.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare