Buđenje u zadnji čas
Ujutro može biti teško napustiti udobnost kreveta. Mnogi imaju užasnu naviku odgađanja alarma i ustajanja u zadnji tren, a to povećava razinu stresa i može poremetiti vaše jutarnje rutine.
POGLEDAJTE VIDEO: Lavanda u borbi protiv stresa
Provjeravanje maila i pregledavanje društvenih mreža
Ova navika također može povećati stres pa ju pokušajte izbjeći dok se potpuno ne razbudite. Svijet se neće srušiti ako ne provjerite svoje poruke čim se probudite piše Very Well Mind. Otvorite oči, uživajte u lijepom jutru i razbudite uz fini doručak i šalicom čaja ili kave - bez mobitela.
Ispijanje kave na prazan želudac
Iako kava sadrži razne antioksidanse, njezine zdravstvene dobrobiti se poništavaju ako se pije pogrešno, odnosno ako se pije na prazan želudac. Konzumiranje kave na prazan želudac može povećati razinu kortizola u vašem tijelu.
Također, ispijanje kave prije doručka može negativno utjecati na kontrolu šećera u krvi. Kava, popijena prije doručka, smanjuje kontrolu šećera u krvi do 50 posto.
Tuširanje vrućom vodom
Nitko ne uživa u hladnom tušu, ali on može imati brojne prednosti. Hladan tuš pomaže stimulirati imunološki sustav i probuditi vas nakon dugog noćnog sna.
Preskakanje doručka
Puno ljudi preskače doručak jer jednostavno nemaju dovoljno vremena za njega (jer se prekasno dižu, spremaju djecu za školu ili iz nekog trećeg razloga).
Propuštanje najvažnijeg obroka u danu može imati ozbiljne zdravstvene posljedice, poput glavobolje ili oslabljene koncentracije tijekom dana, a s vremenom može utjecati na dobivanje kilograma.
Započinjanje dana bez osmijeha
Jeste li znali da misli potiču kemijske reakcije u tijelu? Strah donosi val adrenalina, dok smiješak oslobađa endorfine. Da biste aktivirali ove sretne male hormone, sve što trebate je nasmiješiti se ispred ogledala 30 sekundi svakog jutra.
Odgađanje teških zadataka
Ideje i misli često su najjasnije ujutro. Ovo je doba dana i kada je produktivnost velika, pa je najbolje odmah se riješiti teških ili stresnih zadataka.
Ako odgađate takve zadatke, samo si stvarate dodatni stres jer stalno na njih mislite, a nikako da ih odradite. I što više čekate, to će vam se ti zadaci činiti težima.
Neuravnoteženost privatnog i poslovnog života
Prekomjeran rad i nedostatak slobodnog vremena definitivno loše utječe na razinu stresa kod svakoga. Odmor je svima prijeko potreban - za neke je to san, za druge emotivni odmor tijekom kojeg se čovjek okreće sebi i svojim osjećajima, za neke bavljenje hobijima kako bi svoju pažnju usmjerili na nešto što ih veseli.
Nedostajanje jutarnje rutine
Uspostavljanjem jutarnje rutine vjerojatnije je da ćete stvoriti i održavati zdrave navike piše Helathline.
Kukanje
Neprekidno kukanje je loše za zdravlje. Ono tjera tijelo da proizvodi kortizol, hormon stresa.
POGLEDAJTE 4. EPIZODU DOMA IZ BAJKE