Atopijski dermatitis je kronična upalna bolest kože karakterizirana crvenilom, suhom kožom i svrbežom te dugotrajnim tijekom bolesti s razdobljima poboljšanja i pogoršanja. Danas je vrlo raširena, najčešća je dječja kožna bolest, a nastaje zbog složenog međudjelovanja okolišnih i genetskih čimbenika. Često je udružena s alergijama na hranu, alergijskom astmom ili alergijskim rinitisom.
- Javlja se u različitom intenzitetu u 10-15 posto djece. Učestalost AD-a je u stalnom porastu posebice u urbanim sredinama razvijenih zapadnih zemalja. Intenzitet slabi s godinama. Nakon desete godine oko 90 posto djece više nema smetnje - objasnila je dr. med. Ivana Manola i dodala kako se bolest javlja unutar prve godine u 60 posto te do pete godine u 85 posto slučajeva.
Uz suhoću kože karakteristična je pojava ekcema - crvenih, suhih, ljuskavih žarišta. U dojenčadi su najčešće vlažni i javljaju se na vlasištu, obrazima, trupu, koljenima i laktovima.
- Za njegu atopične kože preporučuju se kupke u mlakoj vodi (30-32 Celzijeva stupnja), ne dulje od tri do pet minuta, a u vodu se dodaje uljna kupka - kaže dr. Manolo.
60 posto bolest se javlja kod većine tijekom prve godine
Može se dodati i kap maslinova ulja. Vruća voda, sapuni i češanje pogoršavaju problem.
- Nakon kupanja preporučuje se nanijeti emolijentno sredstvo za kožu. Ublažit će svrbež i djeluje protuupalno. U blažim oblicima je dovoljno - kaže dr. Manolo te dodaje da su lokalni kortikosteroidi još temelj terapije.
Antbiotici se primjenjuju kod stafilokokne superinfekcije.
- Ne postoji jedinstvena i pouzdana metoda liječenja koja uvijek kontrolira simptome bolesti. Naglasak treba biti na odgovarajućoj higijeni i njezi kože uz redovitu uporabu emolijentnih sredstava - kaže dr. Manolo.
Pomažu pamučna odjeća, odlazak na more ili u planine
Odjeća ne smije iritirati kožu, a preporučljivo je nositi isključivo pamučnu odjeću. Sunce djeluje blagotvorno, kao i promjena klime (more ili planine) te unos probiotika putem hrane. Treba izbjegavati omekšivač, a deterdžent dva puta ispirati.