Rani znakovi demencije često su neuhvatljivi, osobito u sporadičnim slučajevima demencije. Znanstvena istraživanja pokazuju da promjene u strukturi mozga i neuroimagingu mogu biti prepoznate i do 10 do 25 godina prije nego što se simptomi pojave kod pacijenata s genetskom demencijom (tj. onih s genetskom mutacijom povezano s rizikom od demencije).
Sporadični slučajevi demencije nisu tako lako uočljivi, no pregled iz 2022. godine u časopisu Alzheimer's & Dementia izdvaja osam ranih znakova demencije koji se mogu pojaviti i do devet godina prije medicinske dijagnoze.
POGLEDAJTE VIDEO:
8 pre-dijagnostičkih znakova demencije
U pregledu, znanstvenici su analizirali podatke iz UK Biobank studije koja prati više od 500.000 osoba u dobi od 40 do 69 godina, kako bi proučili rane manifestacije neurodegenerativnih bolesti – uključujući Alzheimerovu bolest, frontotemporalnu demenciju i Lewyjev tip demencije (poznatu i kao demencija s Lewyjevim tijelima).
Otkrili su nekoliko ranih znakova kognitivnih i funkcionalnih promjena koji su česti u tri vrste demencije. Zanimljivo je da su ti pre-dijagnostički znakovi bili najočitiji kod pacijenata s Alzheimerovom bolesti, ali su također uočeni i kod osoba s frontotemporalnom i Lewyjevom demencijom.
Prepoznavanje tih znakova može omogućiti ranu intervenciju u slučajevima sporadične demencije, što može usporiti napredovanje tih iscrpljujućih bolesti.
Kognitivne promjene:
Fleksibilnost u razmišljanju
Sposobnost kreativnog rješavanja problema pomoću logike i razuma opada (npr. sastavljanje puzzli, rješavanje misterija ubojstva, traženje alternativnog puta kada je vaš redovni put blokiran).
Vremenski odgovor
Reakcija na podražaj usporava (npr. reakcija na dolazeći promet, zagoreni obrok ili dolazni telefonski poziv).
Numerička memorija
Sposobnost korištenja radne memorije za držanje i izračunavanje brojeva opada (npr. mjerenje sastojaka, jednostavne matematičke jednadžbe).
Prospektivna memorija
Sposobnost prisjećanja informacija ili planiranih radnji opada (npr. zaboravljanje gdje ste ostavili ključeve, liječnički pregledi ili nedavni događaji).
Vizualna memorija
Sposobnost prisjećanja vizualnih informacija opada (npr. prepoznati poznatu osobu poput susjeda ili prepoznati mjesto poput vaše lokalne trgovine).
Funkcionalne promjene
Ova pre-dijagnostička oštećenja svakodnevnih funkcija pronađena su samo u pacijenata s Alzheimerovom bolešću.
- Povećan broj padova
- Smanjena snaga stiska
- Povećana sklonost gubitku težine.
Kako promovirati kognitivnu dugovječnost
Bez obzira na vaš uzrast, genetiku ili osnovno kognitivno zdravlje, postoje mnoge navike koje možete uvrstiti u svoju svakodnevnu rutinu kako biste pomogli u promoviranju dugovječnosti mozga.
Preporučuje se:
- Redovito posjećujte liječnika kako biste pratili promjene u kognitivnoj funkciji.
- Uzmite visokokvalitetne dodatke za pamćenje sa znanstveno potvrđenim sastojcima (poput citikolina – nootropnog bioaktivnog spoja koji je klinički dokazano učinkovit u poboljšanju kognitivnih smetnji).
- Osigurajte dovoljno dubokog i odmornog sna.
- Održavajte zdravu tjelesnu kompoziciju, krvni tlak i razinu šećera u krvi.
- Jedite uravnoteženu prehranu bogatu hranjivim tvarima korisnim za mozak.
- Ostanite fizički i socijalno aktivni.
- Izbjegavajte promjenjive rizike od demencije.
Nemojte:
- Pušiti cigarete.
- Prekomjerno konzumirati alkohol.
Kada znate što tražiti, možete prepoznati rane znakove demencije gotovo desetljeće prije nego što dobijete medicinsku dijagnozu, piše mbg.