Iznenadne promjene u apetitu mogu biti posljedica zdravstvenih tegoba. Dehidracija tako može uzrokovati glad. Kako tijelo potrebnu tekućinu dobiva i iz hrane, mozak signalizira da je vrijeme za obrok i stvara lažnu žudnju za hranom. Stoga je bolje prije jela popiti čašu vode jer je moguće da niste gladni nego samo žedni.
|
Foto: Dreamstime
Jedan od razloga zašto se javlja stalan osjećaj gladi čak i nakon obilnog obroka jesu prazne kalorije. Tijelo je dobilo veliku "injekciju" energiju, ali ne i hranjive tvari kao što su vitamini, minerali i vlakna. To se često javlja nakon jedenja masne i pržene hrane te slatkiša i grickalica.
|
Foto: Fotolia
Doručak stabilizira razinu šećera u krvi i pokreće matabolizam, a preskakanje pojačava žudnju za hranom. Ako tijelo ne dobiva dovoljno hrane remeti se ravnoteža inzulina u krvi i tijelo traži više hrane kako bi je stabiliziralo, piše<a href="http://health.allwomenstalk.com/reasons-why-you-are-constantly-hungry/3/"> All Women Stalk</a>.
|
Foto: Fotolia
Proteini i zdrave masti sporije se probavljaju zbog čega pružaju dulji osjećaj sitosti. Manjak tih hranjivih tvar izaziva stalnu žudnju za hranom.
|
Foto: Dreamstime
<font face="tahoma, arial, helvetica, sans-serif"><span style="font-size: 12px;">Jaka glad može se javiti u trenucima dosade, a upravo je to razlog zašto ljudi svaki dan unesu više kalorija nego što im je potrebno. Najbolje se prije posezanja za grickalicama zapitati jeste li doista gladni ili se samo mozak poigrava s vama.</span></font>
|
Foto: Fotolia
Manjak sna povećava razine hormona grelina u krvi koji je zadužen za kontrolu apetita. To rezultira pojačanom željom za kaloričnom i masnom hranom.
|
Foto: Dreamstime
Preskakanje doručka remeti ravnotežu šećera u krvi zbog čega se javlja želja za hranom, dok manjak sna povećava razine hormona grelina zaduženog za apetit