Djeca u dobi do šest godina pojedu prosječno 75 grama šećera na dan što je ekvivalent 19 žličica, pokazalo je istraživanje provedeno u Velikoj Britaniji. To je četiri puta više od dozvoljene preporučene količine od 19 grama. Među izvorima tih šećera dominiraju voćni sokovi, a roditelji ne obraćaju pažnju na količinu šećera. Liječnici kažu kako su kupovni voćni sokovi jednako štetni kao gazirani. Idealno bi bilo djeci raditi sokove od svježeg voća i povrća, limunade s medom ili ih navikavati da piju vodu. Naime, mnogi mališani naučili su da, kad su žedni, posegnu za sokovima.
Ovo je hrana iz koje djeca pojedu najviše šećera - u postocima po danu:
- Gazirani sokovi i voćni napici - 24,8 posto
- Voćni sokovi/smoothies - 15,4 posto
- Biskviti, kolači i peciva - 8,1 posto
- Voćni jogurti i sirni deserti - 6,9 posto
- Bomboni - 5,1 posto
- Čokoladice - 4,8 posto
- Čokoladni keksi - 3,2 posto
- Žele, voćni sladoled na štapiću - 3,2 posto
- Mlijeko s okusima - 3,1 posto
- Sladoled, smrznuti deserti - 3,1 posto
- Slatki preljevi, pekmezi, med - 3,1 posto
- Žitarice omotane šećerom - 2,7 posto
- Ostali keksi - 2,6 posto
- Prutići od žitatrica - 2,1 posto
- Ostala hrana (svaka manje od 2 posto) - 12,3 posto
Peymane Adab, profesor javnog zdravstva na Sveućilištu u Birminghamu kaže kako je pogrešno vjerovati da su kupovni sokovi dobri za djecu samo zato što sadrže nešto voća. Količina šećera koju djeca danas jedu loše utječe na njihovo zdravlje. Adab upozorava da kad odrastu, mogli bi biti pod većim rizikom od dobivanja teških bolesti, kao što su rak ili bolesti srca.
Za djecu staru četiri do šest godina preporuka je do pet žličica šećera na dan (19 grama). Za usporedbu - limenka Coca-Cole sadrži 35 grama šećera, piše Daily Mail.