Pripremajući slane slastice, ne samo da ćete uživati u neodoljivome mirisu nego ćete uživati i u jedinstvenim okusima. Domaće kiflice, peciva, pogače, lisnata ili prutići najbolje je jesti tople, ali jednako su ukusni i hladni. No želite li još više uživati u kulinarskim umijećima - bilo prema iskušanim bakinim receptima ili vlastitim, peciva i kiflice nadjenite ili premažite slaninom i lukom, šunkom, pršutom, sirom ili kombinacijama prema želji.
Možete se okušati i u pripremanju pizza kiflica. Nakon što ste zamijesili tijesto za kiflice ili peciva i ostavili ga da se diže, pripremite punjenje, a onda razvaljano tijesto izrežite na trokute te ih premažite nadjevom. Prije pečenja peciva se mogu posuti sezamom ili premazati s malo soli kako bi bila što hrskavija.
No pecivo možete i zapeći oko deset minuta sa ili bez sjemenki, sira i crvenog luka. Dok je još mlako, dobro ga zatvorite i zamrznite u vrećici za zamrzavanje. Kad ih se zaželite, samo ih odmrznite i pecite na 200°C.
Lisnato tijesto
SASTOJCI: količina brašna prema želji (preporučuje se pomiješati više vrsta brašna za što bolje tijesto), margarin, sol, voda.
Pomiješajte sastojke i dobro ih izmiješajte dok ne dobijete glatko tijesto. Oblikujte tijesto i ostavite ga da odstoji 30 minuta. Razvaljajte tijesto i napravite oblike prema želji - primjerice, pravokutnike, te preklopite tijesto nekoliko puta po dužini, najbolje četiri. Posudu za pečenje preporučuje se namazati maslacem ili obložiti papirom za pečenje. Pecite na temperaturi 200-220°C.
Dizano tijesto
SASTOJCI: kilogram brašna, svježi kvasac, jaje, pola litre mlijeka, 2 žličice sole, 2 žličice šećera, mala šalica ulja
Otopite kvasac u dva dl toplog mlijeka i malo šećera te ga ostavite da se digne. Izmiješajte brašno, jaje, sol i ulje, dodajte kvasac pa postupno dolijevajte ostatak mlijeka. Ostavite tijesto da odstoji sat vremena dok se ne digne. Pripazite da tijekom miješanja sol i masnoća ne dođu u dodir s kvascem. Stoga najprije izmiješajte kvasac s brašnom, a onda ostale namirnice.
Pogača nadjevena sirom
SASTOJCI: tijesto: 1,5 dl vode, svježi kvasac, žličica šećera, 500 g oštrog brašna, dl jogurta, žličica soli, 2 jaja, 3 žlice ulja, 25 dag margarina, 2 žumanjka; nadjev: 10 dag sira ili sastojka prema želji.
U mlakoj vodi razmutite kvasac i žličicu šećera. Ostavite ga na toplome mjestu da se digne. Prosijte brašno i u sredini napravite udubljenje. Stavite u njega kvasac, jogurt, sol, jaja i ulje te zamijesite tijesto. Podijelite ga na šest loptica. Svaku lopticu razvucite na veličinu tanjura i namažite margarinom. Stavite ih jednu na drugu i razvaljajte tanko tijesto. Zatim ga podijelite na 16 dijelova. Nadjenite ga sirom ili nadjevom prema želji. Dijelove zamotajte kao kornete za sladoled. Slažite ih jedan do drugog u okrugli oblik te premažite tučenim žumanjcima. Pecite 60 minuta na 200°C.
Roščići od maslaca
SASTOJCI: kocka kvasca, žličica šećera, 125 ml mlijeka + 3 žlice za mazanje, 500 g pšeničnog brašna, žličica soli, 175 g maslaca + 3 žlice za mazanje, jaje, brašno, masnoća.
Razmrvite kvasac i jednoliko ga pomiješajte sa šećerom u mlakome mlijeku. Pokrijte i ostavite da odstoji 15 minuta. Miješajte brašno i sol pa umijesite s kvaščevim mlijekom, oko 125 g maslaca i jajetom. Oblikujte u kuglu i u pokrivenoj zdjeli ostavite da odstoji sat vremena. Tijesto nakratko promijesite i razvucite. Izrežite 15 trokuta jednake veličine te ih premažite maslacem, razvucite, smotajte u roščiće i stavite u lim za pečenje. Pokrijte i ostavite da se dižu 30 minuta. Zagrijte pećnicu. Roščiće premažite mlijekom i pecite 15-20 minuta na 200°C. Tople roščiće još premažite maslacem.
Hruskavi prutići
SASTOJCI: 300 g pšeničnog brašna, 200 g raženog brašna, 1,5 žličica soli, kvasac, 500 g hladnog maslaca, 220 ml hladne vode, žumanjak, sezamove sjemenke.
Kako bi se tijesto diglo i bilo lijepo lisnato, šest puta ga obradite na isti način. Razvucite tijesto u pravokutnik, obje vanjske trećine preklopite preko središnje i ostavite tijesto u foliji 20 minuta na hladnom. Poslije šestog preklopa neka odstoji 45 minuta. Razrežite tijesto na 12 prutića, razvucite pruge po duljini i ostavite da se dižu 45 minuta. Razmućenim žumanjkom premažite prutiće, pospite sezamom i pecite 20 minuta na 210°C.
Slane kiflice punjene sirom
SASTOJCI: tijesto: 3 dl mlijeka, 8 dag svježeg kvasca, žličica šećera, kg brašna, 3 dl vode, 3 dl ulja, žličica soli; nadjev: 2 jaja, 10 dag sezamovih sjemenki, 10 dag margarina, 30 dag sira (gauda, trapist).
U mlako mlijeko izmrvite kvasac. Umiješajte šećer i dvije žličice brašna. Ostavite deset minuta na toplome mjestu dok se kvasac ne digne. U ostatak brašna dodajte mlako mlijeko, vodu, ulje, sol i pripremljeni kvasac te umijesite glatko tijesto. Podijelite ga na osam jednakih kugli. Svaku kuglu razvaljajte u obli oblik debljine od tri do pet mm i razrežite po dijagonali na osam jednakih trokuta. Svaki trokut premažite margarinom i nadjenite naribanim sirom. Zavijte ih u kiflice te obilno pospite sezamom. Pecite na nauljenom limu deset minuta na temperaturi od 200°C.
Pecivo sa slaninom i lukom
SASTOJCI: tijesto: kvasac, žličica šećera, 750 g pšeničnog brašna, žlica soli, 40 g + žličica maslaca; nadjev: 50 g sode bikarbone, 50 g slanine, crveni luk, 2 bjelanjka, sezamove i bučine sjemenke.
Napravljeno tijesto oblikujte u kuglu i ostavite da se u pokrivenoj zdjeli na toplome mjestu diže sat vremena. Namastite dva lima za pečenje. Nakratko promijesite tijesto i prema želji oblikujte u čvorove, pecivo, prutiće i pletenice. Ostavite ih zatim da se dižu još 30 minuta. Zakuhajte 1,5 dl vode, maknite je s vatre, stavite sodu bikarbonu i jedno po jedno pecivo držite u otopini deset sekundi. Stavite ih u lim za pečenje i ostavite da se dižu još 15 minuta. Premažite peciva bjelanjcima, a onda pirjanom slaninom i lukom. Na kraju ih pospite sjemenkama i pecite 15-25 minuta na 200°C.