To je to što me zanima!

Dabrovi iz zapaljene nastambe u Lonjskom polju živi i zdravi

Nakon vandalskog paljenja nastambe dabrova u kanalu rječice Strug, što se dogodilo prije mjesec dana, iz uprave Javne ustanove Park prirode Lonjsko polje u Krapju u utorak je javljeno da su dabrovi živi i zdravi
Vidi originalni članak

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Hank u izolaciji svaki dan ima novi outfit i dobro se zabavlja

Za pojačanog nadzora oštećene nastambe djelatnici Parka prirode s oduševljenjem su zapazili svježe tragove dabrova. Naime, tijekom očevida nakon požara, ustanovljeno je kako je izgorio gornji dio nastambe, dok dvije komore ukopane u zemlju nisu bile oštećene. Sve je ukazivalo na to da dabrovi možda nisu stradali, ali trebalo je još vremena kako bi se čuvari prirode u to i uvjerili.

Prošlotjedno zatopljenje mnoge je životinje izmamilo van, pa tako i dabrove. Oko nastambe su opaženi njihovi svježi tragovi, što znači da su dabrovi iz zapaljene nastambe živi i zdravi.

"Koliko je bilo uznemirujuće vidjeti spaljenu nastambu dabrova, toliko je bilo olakšavajuće doznati da su njezini stanari dobro. Populacija dabrova u Parku prirode Lonjsko polje u stalnoj je progresiji, no barbarski čin kojem smo svjedočili zaslužuje najoštriju osudu“, kazao je glavni čuvar prirode Parka prirode Lonjsko polje Damir Culjak.

POGLEDAJTE IH Preslatke fotografije: Životinje i bebe mogu vam uljepšati dan

Dabar je najveći glodavac sjeverne polutke. Izvrstan je plivač i ronilac, a zbog sposobnosti sječe stabala i gradnje nastambi i brana od drveta, neki ga smatraju i drvodjelcem u životinjskom svijetu.

Nekada je nastanjivao cijelu Europu, a do kraja 19. stoljeća živio je i u Hrvatskoj. Početkom prošlog stoljeća opstao je na samo četiri odvojena lokaliteta, jedan zajednički u Njemačkoj i Poljskoj, a ostali se nalaze u Francuskoj, Rusiji i Norveškoj. S tih je mjesta počela reintrodukcija dabra u stara staništa diljem Europe.

PRIRODA SE OPORAVLJA Ljudi u karanteni, a životinje i biljke iznova otkrivaju slobodu

Kako kažu u Parku prirode, u sklopu projekta "Dabar u Hrvatskoj" ta je životinja 1996. godine doseljena u Hrvatsku. Naseljen je u šumu Žutica kraj Ivanić-grada te rukavce Drave u okolici Legrada. Iz Žutice se dabar proširio Parkom prirode Lonjsko polje te sada nastanjuje sve tamošnje vodotoke. 

Dabar je u Hrvatskoj strogo zaštićena vrsta i ciljana vrsta Parka prirode Lonjsko polje prema Direktivi o staništima mreže NATURA2000.

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Zašto nas psi ližu? Stručnjaci dekodirali što nam time govore

POGLEDAJTE VIDEO Robert Knjaz #ZAJEDNO24SATA:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 1

  • dadomatos 21.04.2020.

    Zato na sjeveru su štetoćine jer se netko pametan našel da bi ih trebalo naselit na Dravu

Komentiraj...
Vidi sve komentare