Bogata je vlaknima
Vlakna pomažu u održavanju osjećaja sitosti i zadovoljstva, održavaju zdravu probavu i reguliraju razinu šećera u krvi, a zadovoljavanje dnevnih potreba također može smanjiti kolesterol i krvni tlak. Cvjetača je dobar izvor netopivih vlakana.
POGLEDAJTE VIDEO:
Sadrži vitamine za imunitet, zgrušavanje krvi, zdravlje kostiju i još mnogo toga
Jedna šalica cvjetače osigurava više od 75 posto dnevne vrijednosti vitamina C. Također sadrži 20 posto dnevne vrijednosti vitamina K koji je neophodna za zdravlje kostiju i zgrušavanje krvi. Šalica cvjetače također ima impresivne količine vitamina B6, folata i kalija.
Ima moć antioksidansa u borbi protiv upala
Protuupalni spojevi povrća pomažu tijelu u smanjenju slobodnih radikala i smanjenju oksidativnog stresa koji povećavaju rizik od kroničnih bolesti. Konzumiranje hrane bogate antioksidansima i protuupalnim agensima, poput cvjetače, može pomoći u sprječavanju i ublažavanju kronične upale i zaštiti vaših stanica.
Izvor je kolina
Šalica cvjetače sadrži oko 45 miligrama kolina, što je oko 10 posto dnevnog adekvatnog unosa za žene. Naše tijelo treba ovu bitnu hranjivu tvar za nekoliko ključnih funkcija, uključujući jačanje staničnih membrana, sintezu DNK, razvoj mozga i održavanje živčanog sustava, piše Real Simple.
Recepti sa cvjetačom
1. Popečci od cvjetače
Sastojci:
- cvjetača, od otprilike 400 g,
- 3 - 4 ljutike, nasjeckane
- 2 - 3 manja češnjaka, sitno nasjeckana
- 3 - 4 jaja
- Svježi list peršina, nasjeckan
- 1/2 šalice naribanog pecorina
- 1/2 šalice ribane mozzarelle
- 1/2 šalice glatkog brašna
- 1/2 šalice mlijeka
- Sol i papar
- Maslinovo ulje
Priprema: U većoj posudi zakuhajte vodu, stavite cvjetaču da se prokuha i omekša (ali ne prekuha) i ocijedite ju te ohladite. U posudi za pečenje na malo ulja popržite ljutiku i češnjak (samo kratko, da omekša, ne da izgori) i izvadite. U drugoj posudi natrgajte cvjetaču na sitnije komadiće (ne prevelike, ali ni presitne) pa dodajte jaja i poprženi luk; posolite/popaprite po želji.
Postupno dodajte mlijeko i brašno te miješajte dok se ne ujednači. Dodajte sireve i peršin te sve ponovno dobro promiješajte (treba biti kao gusta smjesa za palačinke) Zagrijte veću neprianjajuću posudu za pečenje te ju pokapajte s malo maslinovog ulja. Žlicom uzmite pripremljenu smjesu i stavite ju peći. Ako smjesa izgleda prerijetko/pregusto, dodajte brašno/mlijeko kako bi popečci ostali spojeni i čvrsti. Pecite ih minutu - dvije sa svake strane, odnosno, dok ne postanu zlatni i hrskavi. Poslužite h tople.
2. Brzo varivo od cvjetače
Sastojci:
- komad cvjetače (listovi i cvijet)
- 2 žlica pšeničnog brašna, bijelo
- 4 žlice ulja, biljno
- 4 žlice vrhnja kiselo (12% masti)
- svježe mljeveni papar
- sol
- 0.50 žlica limunovog soka
Priprema: Očistite glavicu cvjetače pa je kratko prokuhajte u vodi kojoj ste dodali malo limunova soka. Izvadite cvjetaču i pažljivo odvojite cvjetiće, a ostatak glavice sitno nasjeckajte. Napravite zapršku od ulja i brašna pa je stavite u vodu u kojoj se je kuhala cvjetača. Kad zakuha, vratite u nju usitnjenu cvjetaču i kuhajte još desetak minuta. Prije posluživanja začinite kiselim vrhnjem i sitno nasjeckanim peršinovim listom.
3. Juha od cvjetače i slanutka
Sastojci:
- glavica cvjetače
- konzerva slanutka
- 5 režnja češnjaka
- 4 žlice maslinovog ulja
- 2 srednja krumpira
- Prstohvat mljevene slatke paprike
- Prstohvat kumina
- 100 ml vrhnja za kuhanje
- Temeljac
- Maslinovo ulje
- Sol, papar
Priprema: U posudu za pečenje stavite cvjetaču, slanutak, češnjak, dodajte kumin, sol, slatku papriku i papar. Pospite s malo maslinovog ulja. Pecite na 200 stupnjeva oko pola sata. U većoj posudi zagrijte maslinovo ulje. Dodajte na kockice nasjeckan krumpir. Pirjajte oko dvije minute. Dodajte temeljac, pojačajte vatru i pustite da se zagrije. Kuhajte oko 20 minuta pa maknite s vatre. Dodajte povrće koje ste ispekli. Ubacite sve u blender i dobro usitnite. Vratite na laganu vatru, umiješajte vrhnje za kuhanje i dodajte još začina po potrebi.