To je to što me zanima!

Čuvajte se: Dehidrirati možete i sjedeći na kauču, za vrijeme vrućina pijte što više tekućine

U vrijeme velikih vrućina treba piti što više tekućine, no svatko će količinu prilagoditi individualnim potrebama, kaže Christina Sauer s njemačkog Sveučilišta za prevenciju i upravljanje zdravstvom
Vidi originalni članak

Količina tekućine koju pojedinac treba unijeti u organizam ovisi o nekoliko čimbenika. Teoretski, i dok sjedite na kauču ili u svojem uredu, a vani su temperatura zraka i njegova vlažnost vrlo visoki, možete izgubiti toliko tekućine da ćete na kraju dehidrirati. To može rezultirati smanjenjem radnog učinka i glavoboljom.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Dehidracija podrazumijeva prekomjeran gubitak tjelesne tekućine, a najčešće se javlja uslijed infekcija poput proljeva i povraćanja, pretjeranog znojenja ili premalog unosa tekućine.

Kod hidracije nije važna samo količina i vrsta tekućine, već i pravilan pristup njezinu unosu jer će jedino tijelo koje se pravilno hidrira moći optimalno provoditi sve svoje metaboličke procese. Njemačko društvo za prehranu odraslim osobama preporučuje da u periodu od 9 do 21 sat popiju oko pola litre vode tijekom svaka tri sata, odnosno ukupno oko litru i pol do 2 litre vode. Ako je toplo ili vježbate, u organizam biste trebali unijeti još pola litre ili litru tekućine.

EKOLOŠKI NAČIN Ne treba vam dvorište: Kompost se radi i u stanovima, jer nema neugodnog mirisa i nametnika

Osim vode za vrijeme ljetnih vrućina dolazi i do gubitka mnogih minerala poput natrija, kalija i magnezija, a najbolje ih je nadoknaditi konzumacijom prirodnih voćnih i povrtnih sokova, nezaslađenih biljnih i voćnih čajeva, juha, variva te medicinskih pripravaka - oralnih rehidracijskih otopina (ORS) i sportskih napitaka bogatih elektrolitima, vitaminima i mineralnim tvarima.

U umjerenim količinama možete piti i crnu kavu te crni i zeleni čaj.

Odličan izvor tekućine pruža i "mokra hrana“ poput mlijeka i fermentiranih mliječnih napitaka, posebno kad je riječ o hidraciji u djece. Pivo i ostala pića koja sadrže alkohol nisu preporučljiva u vrijeme velikih vrućina jer je riječ o diureticima koji potiču organizam na izbacivanje vode i toksina putem urinarnog trakta, a to može rezultirati povećanom dehidracijom. 

'ODURNA JE' Ismijali mladenku zbog haljine koju je odabrala za svoju sestru

Dobro je znati da je žeđ znak upozorenja da vašem organizmu nedostaje tekućine pa je najbolje piti i prije nego što je osjetite. 

Ljudi treće životne dobi ponekad ne osjećaju žeđ pa ih treba podsjetiti da u organizam moraju unijeti tekućinu.

Idi na 24sata

Komentari 32

  • 22.06.2021.

    Vruće pa što?

Komentiraj...
Vidi sve komentare