Djevojčicama se danas grudi počinju razvijati oko devetog rođendana, što je četiri mjeseca prije nego što je bilo 1997.g., pokazala je studija na 1200 djevojčica američkog Medicinskog Centra Ohio i danskog Odjela za reprodukciju u Kopenhagenu. To je pokazatelj nastavka trenda sve ranijeg ulaska u pubertet, pa prema tome današnja djeca u pubertet ulaze oko dvije godine ranije nego njihovi roditelji, piše Reuters.
Iako se raniji ulazak u pubertet proučava najviše u SAD-u, fenomen je primijećen i u cijelom svijetu, a znanstvenike brinu njegove moguće fizičke i psihičke posljedice. Tako djevojke koje ranije uđu u pubertet u kasnijoj dobi imaju veći rizik od hormonalnih vrsta karcinoma, no i djeca koja ranije spolno sazrijevaju prije se upuštaju u seks te druge oblike riskantnog ponašanja.
- Danas imamo desetogodišnjake koji izgledaju kao da imaju 14., a prema djeci se ponašamo sukladno s time kako izgledaju. Budući da fizička zrelost najčešće ne prati psihičku to dovodi do problema - rekao je jedan od autora studije, dr. Anders Juul.
Iako nisu potpuno istraženi, znanstvenici smatraju da je za raniji ulazak u pubertet kriva veća izloženost kemikalijama, ali i sve češća pretilost djece u usporedbi s prijašnjim generacijama.
Roditelji mogu pomoći djeci da budu 'otporni' na zadirkivanje