Okružen arktičkom tajgom i tundrom, Churchill je gradić u Kanadi u kojem polarna svjetlost ili aurora borealis pleše u zelenim, plavim, ljubičastim i narančastim plamenovima čak 300 noći u godini. Nebeska predstava ponekad traje satima, a ponekad, kao da se umorila, nestaje nakon minute. U hotelima koji izgledaju poput iglua krovovi su prozirni, a iznad glava likovi slični kitovima, pingvinima ili možda vješticama igraju se u najvećem light-showu na nebu. Tek nakon što iskuse pravu zimu u prirodi, turistima postaje jasno zašto Eskimi vjeruju kako je polarna svjetlost zapravo vidljivi signal s nekoga drugog svijeta. U tihim noćima čuje se čak i padanje snijega, a mit postaje stvaran.
No ništa manje bajkovit zimski krajolik može se vidjeti i u Južnom Tirolu u Italiji. Srednjovjekovni toranj polovicom se nalazi ispod vode, a drugom polovicom izvire iz leda i poput strijele upravlja se prema nebu.Tijekom zime jezero Resia je zaleđeno, a djeca i odrasli uživaju u zimskim radostima poput sanjkanja i skijanja u gotičkom okruženju. Ljudi koji ondje žive govore kako ispod leda nije samo toranj nego cijelo selo. Uvjereni su i da u hladnim noćima čuju zvonjavu - bez obzira na to što je zvono davno skinuto.
Smrznuta umjetnost
Svake zime kipari hladnog Sankt Peterburga izrađuju od kocki leda modele ljudi, životinja i stvari, a votka se toči u ledene čaše. Tradicija potječe iz 1740. kad je u čast carice Ane napravljena veličanstvena ledena palača.
Na putovanje sa sobovima
Kad se snijeg u Švedskoj “najdeblja”, jezera zalede, a temperature padnu ispod -25° C, na tisuće sobova kreće u zimsku migraciju na zapad u potrazi za hranom. S njima kreću i Laponci, kojima je putovanje dio rituala i kulture.
Suprotnosti Yellowstonea
Američki nacionalni park Yellowstone leži na supervulkanu i gejzirima, a osjećaj zemlje koja diše vidljiv je na svakom koraku. U zimi je snijeg visok, a iz vrućih bazena, poput Jutarnje slave, boje se sukobljavaju s bijelom.