To je to što me zanima!

Čitatelji s dijabetesom dobili su senzore za mjerenje glukoze

Nekoliko čitatelja u srijedu je dobilo uređaje u okviru akcije za Svjetski dan šećerne bolesti koju su proveli missZDRAVA i 24sata u suradnji sa Sveučilišnom klinikom ‘Vuk Vrhovac’
Vidi originalni članak

Svjetski dan šećerne bolesti obilježen je 14. studenog, a ovogodišnji slogan glasi "Razgovarajmo o dobrobiti za bolji život s dijabetesom". Uz adekvatnu potporu i skrb svaka osoba sa šećernom bolesti može voditi kvalitetan i dobar život. Upravo zbog toga missZDRAVA i 24sata u suradnji sa Sveučilišnom klinikom "Vuk Vrhovac" omogućili su za 20 čitatelja pregled ove srijede, nakon kojeg su oni koji imaju nereguliranu šećernu bolest dobili senzor za kontinuirano mjerenje glukoze u potkožnom tkivu. Za senzor su se mogle prijaviti osobe sa šećernom bolesti koje su na inzulinskoj terapiji.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Đurđica, koja boluje od dijabetesa već 20-ak godina, prvi put koristi senzor.

ŠEĆERNA BOLEST Simptomi dijabetesa kod male djece: I jak pelenski osip može biti znak dijabetesa

- Više ne moram razmišljati hoću li izmjeriti šećer ili ne jer se podaci sa senzora uvijek očitavaju na mobitelu. Dosad sam kontrolirala šećer tabletama i trakicama za mjerenje šećera otkad sam na inzulinu. Ponekad navečer zaboravim izmjeriti šećer jer zaspim, pa sad nošenjem senzora mogu mjeriti šećer cijelo vrijeme, a i potaknut će me da redovito uzimam lijekove - kaže.

Izv. prof. dr. sc. Dario Rahelić, dr. med., predstojnik Sveučilišne klinike "Vuk Vrhovac" te predsjednik Hrvatskog društva za dijabetes i bolesti metabolizma, objasnio je da sve osobe sa šećernom bolešću mogu biti kandidati za korištenje uređaja za kontinuirano mjerenje glukoze, koji se sastoji od malog senzora koji mjeri glukozu u međustaničnoj tekućini u potkožnom tkivu i informacije prenosi na transmiter ili u mobitel putem aplikacije. Senzor se namješta na stražnju stranu nadlaktice i putem aplikacije povezuje se s mobitelom.

UKUSNO I ZDRAVO Super recepti za dijabetičare: Birajte zeleno lisnato povrće, plavu ribu, ječam, jaja...

- Prema sadašnjim kriterijima, preko HZZO-a uređaj mogu dobiti sve osobe s dijabetesom tipa 1 i 2 koje su na četiri ili više doza inzulina. To je ujedno populacija koja je najosjetljivija i kojoj najviše treba takav uređaj zato što bi te osobe najmanje četiri puta na dan trebale određivati glukozu u plazmi i kod njih je zapravo najveći rizik od hipoglikemije. Ovi uređaji, osim što daju uvid u cjelodnevnu kontrolu šećera u krvi, ujedno imaju alarme kad su vrijednosti glukoze u plazmi preniske, dakle kad je pacijent u hipoglikemiji, ili u slučaju hiperglikemije, kad su koncentracije glukoze izrazito visoke. Oni koji ne zadovoljavaju navedene kriterije mogu koristiti taj uređaj, ali onda ga ne pokriva HZZO nego ga moraju sami kupiti. Ipak, u budućnosti će se ti kriteriji mijenjati i uređaji će postati dostupni i osobama sa šećernom bolesti koje nisu na četiri doze inzulina - kaže Rahelić i dodaje da senzori traju od 10 do 14 dana, a spomenuta skupina oboljelih dobiva senzor redovito, tako da kod njih nema razloga za prekide u korištenju uređaja.

OBRATITE PAŽNJU Ovo je 10 najčešćih simptoma dijabetesa, no u početku bolesti oni se i ne moraju pojaviti

Uređaj zapravo zamjenjuje glukometar, a sad, naglašava Rahelić, pacijenti više neće morati buditi se u tri sata u noći da bi izmjerili glukozu u plazmi. Sve informacije mogu vidjeti i njihovi članovi obitelji kojima dopuste pristup aplikaciji, kao i specijalisti obiteljske medicine ili specijalisti dijabetolozi.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare