Osim mišića i mozak treba “bildanje”, a čitanje je najbolja vježba koja će ga održati u idealnoj formi. Čitanje je za mozak sasvim drukčija vrsta treninga od, primjerice, gledanja TV-a i slušanja radija.
- Dok čitate, bilo knjigu ili tek upute za upotrebu aparata za kavu, dijelovi mozga koji su se razvili za druge funkcije poput vida, jezika i asocijativnog učenja spajaju se u specifičan neuronski sklop - kaže dr. Ken Pugh, predsjednik laboratorija Haskins. Osim što održava mozak mladim, knjiga je dobro društvo i na treningu jer povećava izdržljivost. Čitanje nas, identificirajući se s odvažnim likovima iz knjige, potiče da se hrabrije nosimo sa životnim problemima te da bolje razumijemo osjećaje drugih.
Romani mijenjaju životnu perspektivu, tvrde znanstvenici sa Sveučilišta York. Pogled na svijet očima Jane Eyre britanske spisateljice Charlotte Brontë može vam pomoći da poboljšate obiteljske odnose, dodaju stručnjaci. Čitanje je i svojevrsna psihoterapija jer smanjuje stres učinkovitije od glazbe i videoigara, tvrde britanski istraživači.
Pratili su tri skupine ispitanika - jedni su nakon stresnih aktivnosti čitali, drugi slušali glazbu, a treći igrali videoigre. Kao najbolji lijek za stres pokazala se knjiga jer je razina stresa kod čitatelja pala za 67 posto, što je potvrdilo da čitanje snižava razinu hormona stresa, kortizola.
Povećava izdržljivost
Ako ste, dok vježbate na traci, zadubljeni u zanimljivu knjigu, na spravi ćete ostati dulje sve dok ne pročitate cijelo poglavlje, kaže dr. Michele Olson, profesorica fiziologije vježbanja na Sveučilištu Auburn. Da biste izbjegli bolove u vratu i ramenima, knjigu položite na plato pokretne trake.
Održava mozak mladim
Dok čitate, doslovno pomlađujete um, tvrde istraživači Sveučilišta Rush Medical Center. U odraslih koji se u slobodno vrijeme bave kreativnim ili intelektualnim aktivnostima kao što je čitanje kognitivno je propadanje usporeno za 32 posto. Moždane aktivnosti mijenjanjem strukture mozak čine učinkovitijim te on nastavlja normalno funkcionirati unatoč promjenama koje su povezane sa starenjem, tvrdi Robert S. Wilson, profesor neuropsihologije na Sveučilištu Rush. Kod odraslih koji u starijoj dobi redovito čitaju ili igraju šah i puzzzle rizik od Alzheimerove bolesti je dva i pol puta manji.
Obogaćuje rječnik
Knjige proširuju mentalni rječnik. Istraživači procjenjuju da smo od pet do 15 posto svih riječi kojima baratamo naučili kroz čitanje.
Potiče da ostvarimo životne ciljeve
Priča junaka romana koji je uspješno svladao životne prepreke motivirat će vas da ustrajete na putu ka vlastitim ciljevima, tvrde istraživači Sveučilišta Ohio State. Ako priželjkujete povišicu, lik iz knjige koji je upravo s tim zahtjevom pokucao na vrata šefova ureda možda će vas potaknuti da napravite isti korak. Što se više identificirate s likom, to će vam se događaji iz knjige činiti realnijima, kao da ih i sami proživljavate, te će vjerojatnost da u životu nešto poduzmete biti veća.
Uljepšava dan
Sretan kraj knjige može vam popraviti raspoloženje, no romani potiču pozitivne osjećaje na više načina. Čak i oni manje važni događaji u priči mogu skinuti prašinu s lijepih uspomena. Na primjer, ako lik u knjizi uživa u koktelu na plaži, to će u vama pobuditi uspomene na ljeto te vas oraspoložiti.
Štedi novac
Prosječan roman stoji 50-ak kuna, a potrebno je oko šest sati da ga pročitate. Stavite li na vagu novac koji ste izdvojili za knjigu i novac koji biste potrošili za odlazak u kino ili restoran, uvjerit ćete se da je čitanje daleko isplativiji hobi. Uštedjet ćete još više ako umjesto kupnje posuđujete knjige u knjižnici.