Poznavanje tijela, uključujući i menstrualni ciklus može biti od pomoći u svakodnevnom životu, objašnjava dr. Marion Gluck, koja tvrdi da hormonalne promjene imaju velik utjecaj na naš mozak. Neke smo dane biološki programirani da budemo više koncentrirani, u nekima je mentalna energija na vrhuncu, dok su treći stvoreni za seks. Uz poznavanje ciklusa važna je i prehrana koja potiče ravnotežu hormona, piše <a href="http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2804009/Want-ask-boss-rise-Check-time-month-hormonal-cycle-means-good-days-bad-days-doing-everything.html">Daily Mail</a>.
|
Foto: Fotolia
Uobičajeno trajanje ženskog ciklusa je od 28 do 32 dana, a menstruacija žene prati od otprilike 12. do 52. godine života. Prvi dan ciklusa je ujedno i prvi dan menstruacije, a u toj prvoj fazi idealno je baviti se papirologijom, planiranjem i zadacima koje inače odgađamo zbog osjećaja smirenosti koji žena tada ima. Ona je rezultat niskog estrogena. Ipak, tada treba izbjegavati teže fizičke aktivnosti, zbog niže razine željeza u krvi. Treba jesti morske plodove, meso peradi i zeleno lisnato povrće, a izbjegavati ugljikohidrate.
|
Foto: Dreamstime
U razdoblju prije ovulacije povećava se razina estrogena, a u toj tzv. folikularnoj fazi mentalna energija, pamćenje i kreativnost su na vrhuncu. Zbog toga je to odlično vrijeme za prihvaćanje izazova, pokretanje novih projekata i razne fizičke zadatke. Ovo razdoblje karakterizira i osjećaj entuzijazma, a dobro ga je i iskoristiti za odlazak na spojeve zbog lijepe kože i dobrog raspoloženja. Od hrane se preporučuje celer, šparoge, artičoke, rajčice i krumpiri.
|
Foto: Fotolia
Kod većine žena izuzetno plodno razdoblje tj. vrijeme ovulacije, hormonski je programirano da ih čini više raspoloženima za seks. Razine estrogene su tada visoke, a rastu razine muškog spolnog hormona testosterona, koji je odgovoran za libido. Upravo tada su žene najprivlačnije, pa je razdoblje dobro iskoristiti da "smotate muškarce", bilo da je riječ o partneru ili šefu. U ovo vrijeme treba izbjegavati ananas, brokulu i cvjetaču, jer mogu djelovati na pretjeranu proizvodnju testosterona.
|
Foto: Fotolia
Ovo je doba u kojem dramatično raste razina hormona progesterona te se naziva lutealnom fazom ciklusa. Uzrokuje usporavanje tjelesnih reakcija, osjećaj opuštanja, pa čak i letargije zbog dodatnog pada razina estrogena. U takvom flegmatičnom stanju najbolje je obaviti "mrske" zadatke, poput posjete svekrvi ili razgovora s omraženim šefom, jer će vas biti teže naživcirati. Treba izbjegavati hranu s puno šećera, a odabrati zdravije ugljikohidrate, poput mrkve, bundeve, krumpira, integralne riže i orašaste plodove.
|
Foto: themoviedb.org
Za većinu žena najgore doba ciklusa traje otprilike tri do pet dana prije sljedeće menstruacije. Tada pada estrogen, koji je zbog moderne prehrane ljudi danas dramatičniji nego ikad. Žene danas akumuliraju veće količine estrogena što izaziva neravnotežu progesterona. Tijelo tada zadržava vodu, javlja se nervoza i osjećaj stalne gladi. Najbolje je smanjiti unos kave te pojačati unos hrane s B vitaminom poput banana, a umjesto slane radije birajte slatke, ali i zdravije deserte - poput kompota.
|
Foto: Fotolia
Hormoni koji upravljaju ciklusom određuju da je od 6. do 13. dana doba kreativnosti, ovulacija vrijeme zavođenja, a od 17. dana do PMS -a za posjet svekrvi