To je to što me zanima!

Češnjak je stigao u Englesku 1942. zbog francuskih vojnika

U Drugom svjetskom ratu francuskim vojnicima u Engleskoj je nedostajao okus doma. Saveznici su donijeli češnjak iz okupiranih područja u tajnoj misiji, nacistima pred nosom...
Vidi originalni članak

Francuski vojnici usidreni na engleskom otoku Wight 1942. godine jadali su se Billu Spidyju, gazdi puba Painters Arms blizu njihove baze, da su kobasice i kuhani kupus koje poslužuju previše blagi.

Vojnici su mu se žalili da im fali okus doma i da im je teško boriti se protiv nacista bez češnjaka. Pretpostavlja se da ga je na britanskom području bilo još tijekom rimske vladavine i srednjeg vijeka, no u to vrijeme vladala je nestašica. Nakon neuspješne potrage za češnjakom na otoku, Spidy je stupio u vezu s odborom za posebne operacije u Sussexu.

Doveo ih do pobjede

Zahtjev je shvaćen ozbiljno i britanski agenti poslani su u misiju krijumčarenja češnjaka iz francuskih područja u Englesku da spase duh francuske mornarice. U noći 27. listopada 1942. sletjeli su blizu francuskoga grada Clermont-Ferrand. Uz prigušene baklje, pod nosom nacista sastali su se s poljoprivrednikom da im preda dragocjenu pošiljku. Vreće aromatičnog začina donesene su na otok Wight, a Spidy ga je uzgojio na svojoj farmi da bi francuski vojnici mogli uživati do kraja rata. Njihove postrojbe kasnije su odigrale važnu ulogu u iskrcavanju u Normandiji i oslobađanju Francuske. Spidy je nastavio raditi kao krčmar i preminuo je oko 1974. godine.

Priča bi možda ostala zataškana da nije bilo Liz Holland, koja je 1942. godine radila u kontrolnom tornju u bazi britanskog ratnog zrakoplovstva Tangmere. Kontaktirao ju je Colin Boswell, vlasnik farme češnjaka u blizini mjesta na kojem ga je Spidy uzgajao tijekom Drugog svjetskog rata da bi utvrdio kako je češnjak došao na otok. Holland se i u 90. godini sjećala intenzivnog mirisa koji se širio iz vrećica kad je češnjak donesen u Englesku. Rekla je da je shvatila odakle čudan miris kad je češnjak postao popularan u Velikoj Britaniji 1980-ih.

- Još se sjećala češnjaka jer u to vrijeme ljudi nisu bili navikli na njega i miris im je bio čudan. Moja je majka počela uzgajati češnjak u vrtu tek u 50-im godinama - rekao je Boswell za Daily Mail. Njegova je farma češnjaka danas velika 50 hektara i proizvodi 150 tona te biljke svake godine. Na otoku Wight održava se i festival koji slavi češnjak i popularno je odredište među turistima.

Osvojio srce Britanije

Mnogi britanski restorani počeli su nuditi jela s češnjakom 70-ih godina. Inspirirali su ih recepti iz knjige “French Provincial Cooking” spisateljice Elizabeth David, u kojima je češnjak bio jedan od ključnih sastojaka. Tijekom 1980-ih došlo je do eksplozije potražnje za češnjakom i jelima poput kruha ili piletine aromatizirane intenzivnim začinom. Smatra se da se tad više jeo u jugoistočnoj Engleskoj nego u sjevernoj Francuskoj.

  • 5000 godina koristi se u prehrani. prije više od 5000 godina uzgajali su ga u Egiptu
  • 61 tegobu liječi češnjak, opisao je starorimski pisac Plinije
  • 1942. godine stigao je iz Francuske u Englesku, gdje je bila nestašica
  • '80-ih je porasla popularnost češnjaka u Velikoj Britaniji

Aromatični engleski kruh s češnjakom

SASTOJCI: 100 g mozzarelle, 100 g tvrdog sira, šaka bilo koje kombinacije svježeg peršina, ružmarina, bosiljka i mažurana, 3-4 velika češnja češnjaka (nasjeckana), 100 g maslaca, 1 kruh

PRIPREMA: Pomiješajte sireve, začine, češnjak i maslac u multipraktiku. Za veći kruh povećajte količinu sastojaka. Napravite proreze na gornjem dijelu kruha kao da režete kriške i bogato ih napunite nadjevom. Zamotajte štrucu folijom te zapečatite krajeve. Pecite 20-25 minuta na 200°C. Kruh možete i narezati na kriške, premazati ih nadjevom i zapeći u pećnici.

ZVIJEZDE KOJE SU POKAZALE SVE: Slikaju se u donjem rublju i ne srame se ničega

Idi na 24sata

Komentari 5

  • vukovarac71 20.11.2018.

    i tako je nastala serija " Allo Allo"

  • Roy Ban 19.11.2018.

    Ne mogu zamislit život bez češnjaka.

  • 18.11.2018.

    češnjak je najbolji lijek protiv prehlade i gripe

Komentiraj...
Vidi sve komentare