Francuski vojnici usidreni na engleskom otoku Wight 1942. godine jadali su se Billu Spidyju, gazdi puba Painters Arms blizu njihove baze, da su kobasice i kuhani kupus koje poslužuju previše blagi.
Vojnici su mu se žalili da im fali okus doma i da im je teško boriti se protiv nacista bez češnjaka. Pretpostavlja se da ga je na britanskom području bilo još tijekom rimske vladavine i srednjeg vijeka, no u to vrijeme vladala je nestašica. Nakon neuspješne potrage za češnjakom na otoku, Spidy je stupio u vezu s odborom za posebne operacije u Sussexu.
Doveo ih do pobjede
Zahtjev je shvaćen ozbiljno i britanski agenti poslani su u misiju krijumčarenja češnjaka iz francuskih područja u Englesku da spase duh francuske mornarice. U noći 27. listopada 1942. sletjeli su blizu francuskoga grada Clermont-Ferrand. Uz prigušene baklje, pod nosom nacista sastali su se s poljoprivrednikom da im preda dragocjenu pošiljku. Vreće aromatičnog začina donesene su na otok Wight, a Spidy ga je uzgojio na svojoj farmi da bi francuski vojnici mogli uživati do kraja rata. Njihove postrojbe kasnije su odigrale važnu ulogu u iskrcavanju u Normandiji i oslobađanju Francuske. Spidy je nastavio raditi kao krčmar i preminuo je oko 1974. godine.
Priča bi možda ostala zataškana da nije bilo Liz Holland, koja je 1942. godine radila u kontrolnom tornju u bazi britanskog ratnog zrakoplovstva Tangmere. Kontaktirao ju je Colin Boswell, vlasnik farme češnjaka u blizini mjesta na kojem ga je Spidy uzgajao tijekom Drugog svjetskog rata da bi utvrdio kako je češnjak došao na otok. Holland se i u 90. godini sjećala intenzivnog mirisa koji se širio iz vrećica kad je češnjak donesen u Englesku. Rekla je da je shvatila odakle čudan miris kad je češnjak postao popularan u Velikoj Britaniji 1980-ih.
- Još se sjećala češnjaka jer u to vrijeme ljudi nisu bili navikli na njega i miris im je bio čudan. Moja je majka počela uzgajati češnjak u vrtu tek u 50-im godinama - rekao je Boswell za Daily Mail. Njegova je farma češnjaka danas velika 50 hektara i proizvodi 150 tona te biljke svake godine. Na otoku Wight održava se i festival koji slavi češnjak i popularno je odredište među turistima.
Osvojio srce Britanije
Mnogi britanski restorani počeli su nuditi jela s češnjakom 70-ih godina. Inspirirali su ih recepti iz knjige “French Provincial Cooking” spisateljice Elizabeth David, u kojima je češnjak bio jedan od ključnih sastojaka. Tijekom 1980-ih došlo je do eksplozije potražnje za češnjakom i jelima poput kruha ili piletine aromatizirane intenzivnim začinom. Smatra se da se tad više jeo u jugoistočnoj Engleskoj nego u sjevernoj Francuskoj.
- 5000 godina koristi se u prehrani. prije više od 5000 godina uzgajali su ga u Egiptu
- 61 tegobu liječi češnjak, opisao je starorimski pisac Plinije
- 1942. godine stigao je iz Francuske u Englesku, gdje je bila nestašica
- '80-ih je porasla popularnost češnjaka u Velikoj Britaniji
Aromatični engleski kruh s češnjakom
SASTOJCI: 100 g mozzarelle, 100 g tvrdog sira, šaka bilo koje kombinacije svježeg peršina, ružmarina, bosiljka i mažurana, 3-4 velika češnja češnjaka (nasjeckana), 100 g maslaca, 1 kruh
PRIPREMA: Pomiješajte sireve, začine, češnjak i maslac u multipraktiku. Za veći kruh povećajte količinu sastojaka. Napravite proreze na gornjem dijelu kruha kao da režete kriške i bogato ih napunite nadjevom. Zamotajte štrucu folijom te zapečatite krajeve. Pecite 20-25 minuta na 200°C. Kruh možete i narezati na kriške, premazati ih nadjevom i zapeći u pećnici.
ZVIJEZDE KOJE SU POKAZALE SVE: Slikaju se u donjem rublju i ne srame se ničega