Cejlonski cimet (cinnamonum zeylanicum) od davnina se koristi kao lijek pomoć u liječenju narazličitijih tegoba. Za to su uglavnom zaslužna eterična ulja koje sadrži. Cimet djeluje blagotvorno na probavni sustav, ublažava bol, djeluje kao sredstvo protiv nadutosti i dijareje. Potiče probavu i cirkulaciju, pa se stoga upotrebljava kod slabe cirkulacije udova, edema, dijareje i gubitka apetita.
Djeluje kao sredstvo protiv stvaranja plinova, stimulira pražnjenje crijeva i potiče gibanje crijeva, smanjujući grčeve i nadutost. Pomaže i pri menstrualnim tegobama i infekcijama mokraćnog sustava. Budući da smanjuje razine kolesterola i triglicerida te uravnotežuje razine šećera u krvi, cimet je čest sastojak različitih dijeta za mršavljenje. Njegov bogati okus također može smanjiti želju za slatkim. Cimet može biti korisna pomoć i dijabetičarima tipa 2, jer utječe na osjetljivost na inzulin.
Malom studijom, u kojoj je sudjelovalo približno 60 dijabetičara, pokazano je da uzimanje grama cimeta na dan tijekom 40 dana, može smanjiti razine glukoze za 18-29 posto, kolesterola za 12-26 posto, a triglicerida za čak 25-30 posto.
Čak i sam miris cimeta je blagotvoran - istraživanja su pokazala da jedenje cimeta, ali i udisanje eteričnog ulja te biljke povećava koncentraciju, poboljšava vizualno pamćenje i ubrzava reflekse. Zbog visokog sadržaja kalcija i vlakana, cimet pomaže pri sindromu iritabilnog crijeva, ali i smanjuje rizik od raka debelog crijeva.
Cimet se istražuje i kao lijek protiv kandide - studije pokazuju da cimet posjeduje svojstva zaustavljanja rasta bakterija i gljivica (uključujući i candidu albicans). Antimikrobna svojstva cimeta toliko su snažna da se taj začin može koristiti i kao zamjena za konzervanse.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: