Ako netko poželi pohvaliti djevojčicu, rijetko će reći kako je pametna i inteligentna nego da je prekrasna i slatka. Kult izgleda, koji odmalena nameće ženama obvezu da izgledaju predivno, upotpunjen mršavicama s ekrana i naslovnica, recept je koji već u pubertetu, a i poslije u životu, rezultira lošom slikom o sebi te niskim samopouzdanjem.
To je dokaz tima stručnjaka sastavljenog od liječnika, sociologa i psihologa koji su uspoređivali samopouzdanje i predožbu o tijelu u oba spola te podrijetlo tih razlika. Uspoređuje li se samopouzdanje, u žena je ono nešto niže nego u muškaraca, no ako se uspoređuje predožba o sebi i svom tijelu, jaz je golem, tvrde američki stručnjaci. Od 2000 ispitanica 78 posto njih kazalo je da bi željelo nositi manji broj odjeće, čak i one žene koje nose broj 36, a muškarci se uvijek smatraju atraktivnima.
Negativnu sliku o izgledu imale su žene svih oblika tijela. Takav stav povezan je uz samopouzdanje koje ne može biti čvrsto i visoko ako se u zrcalu vide samo negativnosti, kaže klinička psihologinja Dennise Martz.
Mnogi stručnjaci slažu se kako usađivanje stava o ljepoti nastaje već u djetinstvu, ali i da je on ženama već uprogramiran u DNK - jer znaju da će ljepotom privući partnera, a time i sigurnost. No D. Martz ističe kako najprije treba shvatiti da tijela ljepotica s naslovnica nisu stvarna i da slika s kojom se uspoređuju nije realna zato što je ona - tek plod rada dobroga grafičara.
UVIJEK KRIVE SEBE: Ako dijeta ne “upali”, žene neće okrivljavati loš proizvod ili program nego sebe stvarajući tako još negativniju sliku o sebi
POMODNI DIKTAT: Većina žena smatra da je prihvatljiva samo ako izgleda na određeni način, pokazalo je američko istraživanje