U Hrvatskoj ima 180.000 registriranih dijabetičara. No barem još toliko ne liječi se jer i ne zna za svoju bolest, ističe Antun Paulin, potpredsjednik Zagrebačkoga dijabetičkog društva.
- Problem je u tome što liječnika posjete tek kad je bolest već uznapredovala. Često se dogodi da je netko dijabetičar punih deset godina a da toga nije ni svjestan. Broj takvih ljudi, na žalost, mogao bi biti još i veći jer dijabetološki atlas koji objavljuje Svjetska zdravstvena organizacija navodi da u Hrvatskoj ima 315.000 dijabetičara - kaže Antun Paulin.
Stoga je tema ovogodišnjega Svjetskog dana šećerne bolesti, koji je obilježen 14. listopada, bila edukacija i prevencija. Zagrebačka udruga dijabetičara (www.zadi.hr, tel: 01/4847429) stoga je organizirala akciju besplatne kontrole šećera u krvi koja će trajati do 25. studenog, pa je dobro raspitati se u ljekarnama. Slične akcije provode se i u brojnim drugim hrvatskim gradovima, a popis svih udruga dijabetičara, kao i mnoge korisne informacije o sprečavanju i liječenju dijabetesa, mogu se pronaći putem Hrvatskog saveza dijabetičkih udruga (www.diabetes.hr, tel:01 /4846064).
DIJABETES TIPA 1
Dijabetes tipa 1 karakterizira uništavanje stanica gušterače koje proizvode inzulin. Stoga tijelo proizvodi vrlo malo ili nimalo inzulina, pa pacijenti moraju uzimati inzulin. Najčešći je kod djece i mladih.
DIJABETES TIPA 2
Kod ljudi s ovim tipom šećerne bolesti (a to je 90 posto oboljelih) tijelo ne može učinkovito upotrijebiti proizvedeni inzulin. Oni svoje stanje često mogu kontrolirati vježbanjem i dijetom.
Otkrije li se na vrijeme, dijabetes tipa 2 često se može kontrolirati lijekovima, a ne injekcijama inzulina. No pacijent se treba disciplinrano držati preporučene terapije, hraniti se zdravo i vježbati.
SIMPTOMI DIJABETESA
Kod dijabetesa tipa 2 simptomi mogu biti slabije izraženi ili posve izostati. Najčešći su:
• Učestalo mokrenje
• Povećana žeđ ili glad
• Umor, manjak koncentracije
• Povraćanje i bol u trbuhu
• Trnci u šakama i stopalima
• Vaginalni svrbež, otežana erekcija
Mjerenje razine šećera u krvi traje tek nekoliko sekundi, maleni ubod u prst ne boli, a rezultati se dobivaju odmah. Budući da dijabetes može biti i bez simptoma, to je jedini pouzdani način provjere.
• Zamućen vid
• Upale, sporo zacjeljivanje rana
NASTAVAK