Ulje čajevca, poznato i kao ulje melaleuke, dobiva se iz lišća australskog čajevca. Njegove blagodati posebno su cijenjene u Australiji od davnina, a koristili su ga i Aboridžini u svojoj tradicionalnoj medicini tako što su gnječili lišće i tu smjesu stavljali na problematična područja.
POGLEDAJTE VIDEO:
Na tom se kontinentu godišnje proizvede oko 400 tona vrlo kvalitetnog ulja čajevca, a većina se izvozi. Iako su ovu biljku pokušavale uzgajati i druge zemlje, pokazalo se da eterično ulje nije toliko kvalitetno kao ono proizvedeno u Australiji. Ovo ulje posjeduje antibakterijska i antifungalna svojstva.
Kad se koristi lokalno, ulje čajevca općenito je vrlo sigurno i korisno je u liječenju površinskih infekcija kože, poput akni i prištića. Ulje čajevca obično se upotrebljava i za liječenje atletskog stopala, gljivica noktiju i kod uboda insekata. Ono je dostupno kao ulje, ali se nalazi i u mnogim proizvodima za kožu koji se prodaju bez recepta, uključujući sapune i losione. Ulje čajevca ne smije se uzimati oralno. Ako se proguta, može izazvati ozbiljne simptome jer je otrovno.
- Istraživanja sugeriraju da bi gel za liječenje koji sadrži ulje čajevca mogao biti učinkovit za ublažavanje akni. Također, šampon s uljem čajevca koji se koristio četiri tjedna pokazao se učinkovitim u liječenju prhuti - objasnili su u Klinici Mayo. Pomaže i kod ušiju na glavi.
- Kad se koristi u kombinaciji s uljem lavande, pokazalo se da je ulje čajevca učinkovito u suzbijanju jajašaca ušiju - dodali su. Odlično je za upotrebu u difuzeru. Ono se raspršava u sitne kapljice pa difuzeri brže ispune prostoriju ugodnim i ljekovitim mirisom eteričnih ulja te pritom olakšavaju mnoge dišne tegobe. Čajevac je idealan jer ima moćan antivirusni učinak. Zato potreba za njim raste tijekom sezone gripe i prehlade.
Ipak, oni s osjetljivom kožom ne bi smjeli koristiti ulje čajevca jer može izazvati iritaciju, alergijski dermatitis, peckanje ili perutanje.