U srednjem vijeku, dok se kruh rukama trgao za stolom, svaki se komadić jeo posebno kako bi se po završetku obroka višak mogao dati siromašnima. Običaj lomljenja kruha zadržao se do danas, pa moderni bonton nalaže da se kriške usitne na veličinu zalogaja i tek tada nožem premažu maslacem ili umaču u umak od školjki. Jesti kolač s makom na važnom sastanku može prerasti u pravu agoniju, pa prije naručivanja razmislite. Iako čačkalice “podlo” stoje na stolu, ne preporučuje se pokazivati plombe. Nakon deserta bolje se ispričati i udaljiti do toaleta.
Ne možete li “prošvercati” čačkalicu, mogu pomoći vlas kose ili rub posjetnice - no prije no što krenete u “operaciju” provjerite jeste li sami. Druga mogućnost je otpiti gutljaj vode i neprimjetno ga promućkati u ustima - komadići hrane će sići s jedinica i dvojki, pa ćete se opet moći široko osmjehivati.
>>Salate se uglavnom pripremaju tako da se mogu odmah jesti vilicom. Veće listove koji ne stanu u usta presavinite i ubodite bez rezanja nožem.
>>Izbjegavajte jesti ražnjiće nožem i vilicom te ih nemojte gristi držeći štapić. Štapić se drži lijevom rukom, a vilicom u desnoj skida se meso.
>>Riba se obično jede samo vilicom i pomoću komada kruha. U boljim restoranima dobiva se i posebno oblikovan nož za rezanje.
>>Konobari koji dobro poznaju pravila restoranskog bontona jelo će poslužiti s lijeve strane, a ukloniti s desne. Niste li vični pamćenju tog pravila, ostanite ravno sjediti.
>>Gulite li voće za stolom, nemojte pridržavati rukom, već nabodite na vilicu i zatim ogulite. Dinja se jede žličicom, no dopušteno je rabiti vilicu i nož.
>>Kruh uvijek stavite lijevo od tanjura i nikad ga ne grizite, niti režite nožem. Pravila lijepog ponašanja nalažu trganje na male komadiće veličine zalogaja.