Vjerojatno ste već upoznati s nedjeljnim strahovima, s onim poznatim osjećajem tjeskobe koji osjetite prije nego što započnete još jedan radni tjedan.
POGLEDAJTE VIDEO:
Prema novom istraživanju predstavljenom na konferenciji British Cardiovascular Society (BCS) u Manchesteru, veća je vjerojatnost da će se ozbiljni srčani udari dogoditi ponedjeljkom.
Slučajnost?
Znanstvenici misle da nije slučajnost. Istraživači su analizirali zapise o hospitalizaciji 10.528 pacijenata koji su pretrpjeli najteži tip srčanog udara - infarkt miokarda s elevacijom ST spojnice (STEMI) - tijekom petogodišnjeg razdoblja. Nakon pregleda te evidencije, primijetili su značajan porast u stopi srčanih udara na početku radnog tjedna, s povećanjem od 13% posebno ponedjeljkom.
Zašto ponedjeljkom?
- Uzrok je vjerojatno multifaktorski; međutim, na temelju onoga što znamo iz prethodnih studija, razumno je pretpostaviti cirkadijalni element - napominje kardiolog Jack Laffan iz Dublina u priopćenju za javnost.
Spavanje je sastavni dio općeg blagostanja; a loša kvaliteta i nedovoljna količina sna mogu utjecati na kardiovaskularno i metaboličko zdravlje. Stoga je dosljedno vrijeme odlaska na spavanje i buđenja ključno za održavanje reguliranog cirkadijalnog ritma.
Kada je raspored spavanja 'neuredniji', kao, recimo, kada spavate vikendom, vaše tijelo ne zna kada treba proizvesti melatonin, hormon koji signalizira da je vrijeme za spavanje. Kao rezultat toga, vaši cirkadijalni satovi mogu najviše stradati nedjeljom navečer - što može utjecati na zdravlje srca u ponedjeljak ujutro.
Što učiniti u vezi s tim?
Srčani udari mogu biti češći ponedjeljkom, ali zaštita zdravlja srca važna je svaki dan u tjednu. Evo nekoliko dnevnih savjeta:
1. Regulirajte svoj cirkadijalni ritam
Pokušajte standardizirati vrijeme odlaska u krevet i buđenja, ako možete.
- U idealnom slučaju vrijeme buđenja i ustajanja ne bi trebalo varirati više od jednog sata, ili čak pola sata, svaki dan, čak i vikendom - kaže naturopatska liječnica za spavanje Catherine Darley.
Može biti primamljivo počastiti se dodatnim satima sna, ali to dugoročno može naštetiti vašem cirkadijalnom ritmu. Ako se svaki dan budite u isto vrijeme, svake ćete večeri zaspati u predvidljivo vrijeme.
2. Dajte prednost omega-3 masnim kiselinama
Zasitite se masnim kiselinama, točnije morskim omega-3 masnim kiselinama EPA i DHA, koje se primarno nalaze u ribi i dodacima poput ribljeg ulja. Istraživanja pokazuju da su oni u osnovi sinonim za zdravlje srca i dugovječnost. Od podupiranja zdravih razina triglicerida do poboljšanja cirkulacije, ove nedovoljno konzumirane, zdrave masti donose duboke kardiovaskularne dobrobiti koje imaju trajan učinak na zdravlje srca.
3. Izgradite mišiće
Istraživanja pokazuju da redovita tjelovježba može pomoći u kontroli krvnog tlaka, a druga nedavna studija otkrila je da količina mase bez masnoće, poput mišića, koju žene nose može igrati veću ulogu u zdravlju srca od tjelesne masnoće ili ukupne tjelesne težine, što bi značilo da mišićna masa može utjecati na zdravlje srca kod žena više nego tjelesna težina i masnoće. Svaka vježba je dobra, ali pokušajte ubaciti neke vježbe snage ako možete.
'Prijeteći ponedjeljci' ne znače da biste se trebali bojati ponedjeljka zauvijek, samo pokušajte poboljšati svoje kardiovaskularno zdravlje kako god možete, donosi MBG.