Bogate mesnim ili povrtnim nadjevom, zamotane, presavinute, pohane, gratinirane u pećnici, slane palačinke idealan su zalogaj za ljetni ručak. Crvene, zelene, smeđe ili žarkožute - uz dodatak povrća ili začina, palačinke više ne moraju biti samo bijele.
U klasičnu smjesu od 1/2 kg brašna, 4 jajeta, žličice ulja, prstohvata soli i litre mlijeka možete dodati ispasirana cikla, pesto od bosiljka ili špinata ili pak pire od sušenih rajčica kako biste palačinke zagrnuli u novo ruho. No ono što je uvijek isto je da se palačinke peku na što starijoj tavi.
- Tave moraju biti stare, ne teflonske. Moraju biti isprepečene, a palačinke valja raditi s ljubavlju i voljom - navodi Anamarija Šintić iz samoborskog restorana Gabreku 1929. Ondje palačinke imaju na meniju već više od 80 godina. Slane ili slatke, za pečenje je svejedno, ali nekih se pravila ipak treba pridržavati da bi ispale savršene.
- Tava je spremna za ulijevanje smjese za palačinke tek kad se toliko zagrije da se iz nje počne dimiti. Tijekom pranja ne smije se ribati nego lagano isprati vodom i krpicom - savjetuje Šintić.
Osim od klasičnog pšeničnog brašna, mogu se pripremiti od heljdina brašna. Svježi sir, ricotta, feta sir i mozzarella najčešće se koriste kod pripreme slanih palačinki. Osim šunkom, mogu se puniti gljivama, svim vrstama mesa ili morskim plodovima, kao i blitvom, porilukom, mrkvom ili tikvicama.
Hrskave palačinke sa šunkom i sirom
Sastojci: 200 g brašna, 2 dl mlijeka, 2 jaja, 1∕2 dl mineralne vode, prstohvat soli, prstohvat praška za pecivo, žličica sušenog bosiljka i ružmarina, nadjev: 250 g kuhane šunke, 200 g ementalera; šalica brašna, 2 jaja, šalica krušnih mrvica
Priprema: Pripremite smjesu za palačinke te ih ispecite. Kuhanu šunku i sir narežite na sitne kockice te nadjenite palačinke. Zamotajte ih kao sarme tako da krajeve zataknete u nju. Tako zamotane palačinke uvaljajte u brašno zatim u jaja i na kraju u krušne mrvice. Pržite ih u dubokom ulju i kad se ispeku, stavite ih na kuhinjski papir da upije višak ulja.
Zelene palačinke s mozzarellom i rajčicama
Sastojci: 4 jaja, 350 g brašna, 10-15 listića bosiljka, 1⁄2 žličice soli, 3 dl mlijeka, 2 dl mineralne vode, 3 rajčice, veća mozzarella, 3 žlice maslinova ulja, sol, papar, 1/2 žlice aromatičnog octa
Priprema: Usitnite štapnim mikserom ili najbolje mužarom listove bosiljka. Umutite jaja s malo brašna i mlijeka te postupno dodajte ostatak brašna, mlijeka i mineralne vode. Pripremljenom tijestu dodajte kašu od bosiljka i dobro promiješajte. Ako je smjesa prerijetka, dodajte još brašna, a pregustu razrijedite s još mlijeka ili mineralne vode.
Ostavite tijesto u hladnjaku pola sata. Na tavi s nekoliko kapi ulja ispecite palačinke. U svaku posložite ploške rajčica i mozzarelle. Pokapajte maslinovim uljem i octom te začinite solju i paprom. Preklopite u oblik trokuta.
Integralne palačinke s tikvicama i slaninom
Sastojci: 130 g integralnog brašna, 70 g oštrog brašna, prstohvat soli, žličica praška za pecivo, 3 jaja, 2 dl mlijeka, 2 i 1⁄2 dl mineralne vode, 2 tikvice, mladi luk, češanj češnjaka, 150 g slanine, 1⁄2 dl bijelog vina, 200 g svježeg sira, 2 žlice kiselog vrhnja, 1⁄2 svežnja vlasca, sol, papar, 2 žlice maslinova ulja, peršin
Priprema: Pomiješajte integralno i oštro brašno s praškom za pecivo i malo soli. Pjenasto umutite jaja s mineralnom vodom i mlijekom. Postupno dodajte brašno i miksajte dok ne postane glatka smjesa. Tikvice naribajte te ih posolite.
Na maslinovu ulju kratko prepržite nasjeckan luk i češnjak, dodajte kockice slanine pa nakon dvije minute pirjanja dodajte ocijeđene tikvice i nasjeckan vlasac. Dolijte vino i pirjajte dok alkohol i tekućina ne ispare. Maknite s vatre pa umiješajte izmiksani sir s vrhnjem te začinite smjesu solju i paprom. Ispecite palačinke, pa svaku napunite nadjevom, zamotajte, pospite sjeckanim peršinom i poslužite.