To je to što me zanima!

Brza šetnja i pozitivan stav smanjuju rizik od demencije

Stres je jedan od faktora koji mogu potaknuti razvoj Alzheimera, teške i neizlječive bolesti, a pozitivan stav o starenju ga značajno smanjuje, ustanovili su znanstvenici
Vidi originalni članak

Ljudi koji prihvaćaju proces starenja i zadržavaju pozitivan stav u trećoj dobi imaju i do 50 posto manji rizik od razvoja demencije, pokazalo je istraživanje psihologa sa sveučilišta Yale.

MANJE SLATKOG Loše strane šećera: Oštećenje jetre, demencija i više umora

Pozitivne misli ublažavaju genetske utjecaje na razvoj bolesti, tvrde oni u članku o istraživanju koje je obuhvatilo 4765 ispitanika starijih od 60 godina, od kojih je gotovo trećina imala varijaciju na genu ApoE, koja se najčešće povezuje s razvojem Alzheimerove bolesti.

Četiri godine

Znanstvenici su ispitanike pratili četiri godine te im u tom periodu davali različite testove koji se tiču njihovih kognitivnih vještina, ali i psihosocijalnog stanja. Rezultati su pokazali, posebice među onima s izraženom ApoE E4 genetskom varijantom, da su ispitanici koji su izražavali pozitivne životne stavove te se nisu opterećivali sa starenjem imali gotovo 50 posto manji rizik od razvoja Alzheimerove bolesti ili drugog oblika demencije.

SVE JE U STAVU Tko u srednju dob uđe aktivan u seksu, to ostaje i u starosti

Autori studije ističu kako još nije jasan mehanizam koji je dao ovakve rezultate, ali smatraju kako pozitivan pogled na život utječe na smanjenje stresa koji je velik faktor u razvoju demencije.

Zaštitni faktor

- Rezultati nas upućuju na to da pozitivno razmišljanje o starenju i za koje je potvrđeno da u starijoj dobi smanjuje stres vjerojatno djeluje kao zaštitni faktor, posebice kod starijih koji imaju visoki rizik od razvoja bolesti - ističe voditeljica tima Becca Levy sa sveučilišta Yale.

Zbog značajnog porasta starijeg stanovništva u razvijenim zemljama, demencija postaje jedan od najvećih zdravstvenih problema današnjice.

ANTIOKSIDANS Radman je predstavio eliksir mladosti, 'neutralizira starost' Stoga mu se posvećuje sve više istraživanja, a jedno je nedavno upozorilo i na to da brza svakodnevna šetnja od pola sata utječe na bolju cirkulaciju, a time i manje zakrčenje mozga.

Idi na 24sata

Komentari 22

  • Gost_Gost 12.02.2018.

    Sve je to ajmo reći točno, ali nema pravila.

  • Lun@777 12.02.2018.

    Točno je da se treba kretati. Svaki dan minimalno pola sata brze šetnje, naravno ako se može. Ne se zalijeniti, pomalo vježbati, družiti se, imati pozitivan stav i ne razmišljati o starenju, ne razmišljati o malim mirovinama, eto samo tako ćemo ostati fit i u poznijim godinama.

  • 12.02.2018.

    pozitivan stav i svakodnevne šetnje, nevjerojatno pašu :)

Komentiraj...
Vidi sve komentare