Njemački radnici, iako po mnogim kriterijima jedni od najproduktivnijih u Europi, na rubu su "izgaranja", a to se odražava na njihovo psihičko i fizičko zdravlje, prenosi Deutsche Welle.
Broj Nijemaca koji su ove godine uzeli bolovanje radi psihosomatskih problema povezanih sa stresom narastao je na rekordnih 3,6 posto od ukupnog broja zaposlenih, otkriva studija njemačkog Udruženja sindikata trgovaca. Više od polovice svih radnika tvrdi kako su na poslu pod velikim stresom, a 63 posto njih otkriva da danas moraju obaviti više zadataka nego što su morali prije u istom vremenu.
Ugroženo psihičko zdravlje
Na internetskom portalu stressforum.net radnici redovito ostavljaju komentare poput "povraća mi se čim sjednem za stol u uredu", "glavobolja me ubija", "nikako se ne mogu odmoriti" koji svjedoče o ugroženom psihičkom stanju zaposlenika. Žene su u prosjeku pod još većim stresom nego muškarci, jer uz poslovne obaveze imaju one obiteljske i kućanske.
- Od sindroma "burn outa" najviše boluju radnici u društvenim profesijama, poput socijalnih radnika, jer su oni i psihički i fizički opterećeni svojim poslom - smatra Christine Richter iz Udruženja za promociju zdravlja na poslu.
Upozoravajući znaci izgaranja na poslu je dugotrajna nesanica, nemogućnost izbacivanja određenih problema iz glave, povlačenja iz društvenog života i kronični umor, naglašava Richter te savjetuje posjet liječniku.
Ekonomska šteta "Burn out-a"
Psihološke bolesti povezane s velikom količinom stresa na poslu oštećuju njemačku privredu za osam do 20 milijardi eura na godinu, otkrila je studija Sveučilišta Munich.
Radi sve ozbiljnijeg stanja u proizvodnji 18 europskih zemalja je potpisalo deklaraciju kojom promiču mjere zaštite mentalnog zdravlja zaposlenika. Richter smatra kako su takve anti-stresne inicijative dobrodošle, ali nisu učinkovite u proizvodnji gdje je glavni motiv pobjeda konkurencije i zgrtanja što većeg profita.
Tako su čelnici vodeće njemačke tvrtke u proizvodnji metala IG tražili pravnu zaštitu za "rad bez granica" u kojem bi zakonski natjerali zaposlenike da rade do iznemoglosti.
Iako je takav zahtjev naišao na velik broj kritika u javnosti i nije poduprijet od strane zakonodavaca, velik broj tvrtki povodi se tim načelom ali to ne prijavljuju institucijama te se tu javlja pravi problem, smatra Richter.